DSC04865

DSC04865Data 1 września to nie tylko początek nowego roku szkolnego. To także dzień pamięci o rocznicy wybuchu II wojny światowej, która dla Polski miała tragiczne następstwa.

Z tej okazji w Jędrzejowie odbyła się uroczystość, zorganizowana przez władze powiatu. Przywołano pamięć o ludziach i zdarzeniach sprzed 77 lat, gromadząc się pod Pomnikiem Bohaterów Ziemi Jędrzejowskiej, składając tam kwiaty i zapalając znicze.
Obecni byli kombatanci, szkoły, samorządowcy. Młodzież z klas mundurowych ZDZ w Jędrzejowie zaciągnęła wartę przed pomnikiem.
Starosta jędrzejowski Edmund Kaczmarek w swoim wystąpieniu mówił o tym, by pamiętać o tej rocznicy, nie zapominać nigdy, jakim złem jest wojna i ustrój totalitarny, często połączony z nacjonalizmem. Mówił także, jak bardzo ważne jest nie zakłamywanie historii, bo to, co się wydarzyło w przeszłości już nie da się zmienić, ale bardzo ważne jest działanie teraz, aby przyszłość była lepsza.
– Po 1 września był 17 września, był konsekwencją wybuchu wojny – mówił starosta. – Dzisiaj musimy pamiętać o tym, że naród polski odnosił zwycięstwa, kiedy działał w jedności, zgodzie, a nie w podziałach. Dążmy do zgody i do porozumienia, traktujmy się z szacunkiem, słuchajmy się nawzajem. Nie jest patriotą ten, kto krzyczy w manifestacjach, ale ten kto spokojnie pracuje i buduje przyszłość Polski – mówił Edmund Kaczmarek. – Nie budujmy murów, tylko je burzmy.

DSC04836W szkole o patriotyzmie
Początek roku szkolnego 2016/2017 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. księdza Konarskiego w Jędrzejowie również połączony był z obchodami 77. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
Młodzież zaprezentowała specjalny program artystyczny na ten temat, który przez piosenki i poezję pokazywał wstrząsający obraz wojny. O tym, jak bardzo wojna wpłynęła na życie narodów mówił w swoim wystąpieniu dyrektor ZSP nr 1 w Jędrzejowie Władysław Równicki. Nawiązał on także do wydarzeń w Jedwabnem oraz pogromu kieleckiego, podkreślając, że największe straty w wojnie poniósł naród żydowski, a Polacy mają też niechlubne karty w swojej historii.
Starosta jędrzejowski Edmund Kaczmarek, który uczestniczył w inauguracji roku szkolnego, prosił młodzież o nie uleganie manipulacji, która każe mylić patriotyzm z nacjonalizmem. – To nie jest to samo, a od nacjonalizmu już tylko krok do wypaczeń, jakim były faszyzm i stalinizm – podkreślał starosta. – Naszemu krajowi potrzeba nauki, pracy, spokojnego, zgodnego życia ludzi, to jest prawdziwy patriotyzm. Nie musimy się dzielić, możemy się łączyć do pokonywania problemów, które są i będą przed nami.