Zdęcie: Echo Dnia

W niedzielę, 21 lutego, Paweł Faryna starosta jędrzejowski, uczestniczył w uroczystościach z okazji 158. rocznicy bitwy pod Małogoszczem.

Obecni byli również Marek Bogusławski, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, Mariusz Piotrowski, burmistrz Małogoszcza i Michał Borowski, przewodniczący Rady Miejskiej w Małogoszczu.

Obchody rozpoczęły się uroczystym wciągnięciem flagi na maszt na placu Kościuszki. Następnie, w południe, w kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny odprawiono mszę świętą za poległych powstańców styczniowych. Odprawił ją prałat, ksiądz Henryk Makuła.
Następnie uczestnicy przeszli na cmentarz parafialny, na którym odbył się apel poległych. Złożono kwiaty i zapalono znicze.

Paweł Faryna, starosta jędrzejowski podkreślił, że musimy pamiętać o historii. Dzięki temu zawsze będziemy silnym narodem.

Musimy przypominać młodemu pokoleniu o takich wydarzeniach w naszej historii, jak Powstanie Styczniowe. Heroiczna walka z zaborcami sprawiła, że odzyskaliśmy niepodległość i dziś żyjemy w wolnej Polsce – powiedział starosta Paweł Faryna.

Bitwa pod Małogoszczem to jedna z największych bitew powstania styczniowego, stoczona 24 lutego 1863 roku,  pomiędzy oddziałami polskimi i rosyjskimi.

Połączone siły generała Mariana Langiewicza i pułkownika Antoniego Jeziorańskiego, liczące około 3 tysięcy piechoty i jazdy, wspartych baterią lekkich armatek, obsadziły teren, przyjmując tam atak kolumny wojsk rosyjskich pułkownika Dobrowolskiego. Po 4 godzinach zaciętej obrony płonącego miasteczka, Rosjanie zostali wsparci oddziałami generała Ksawerego Czengierego. Wówczas Langiewicz nakazał odwrót. Pod osłoną lasu i nocy dokonał się on w stronę Włoszczowy. W bitwie tej – jednej z największych w powstaniu styczniowym – Polacy ponieśli ciężkie straty, blisko 300 zabitych i 500 rannych.

[źródło: https://twojahistoria.pl/]

Ze względu na sytuację epidemiczną, tegoroczne obchody są inne niż zwykle i wiele z zaplanowanych wydarzeń odbywa się online.

Cześć i Chwała Bohaterom!