W niedzielę, 30 sierpnia Starosta Jędrzejowski Paweł Faryna uczestniczył w obchodach 250–lecia istnienia kościoła Parafia w Mnichowie. Obchody rocznicowe połączono z aktem koronacji obrazu Matki Bożej z Dzieciątkiem. Uroczystościom przewodniczył bp kielecki Jan Piotrowski przy współudziale księży z mnichowskiej parafii.

Do tych uroczystości przygotowywano się podczas misji parafialnych, trwających od 15 do 21 sierpnia. Koronacja jest aktem powtórzonym, ponieważ pierwotne korony zostały skradzione prawdopodobnie w nocy z 20 na 21 czerwca 1838 roku, kiedy ograbiono świątynię.

Nałożenie koron poprzedzone zostało odczytaniem dekretu koronacyjnego oraz poświeceniem ich przez biskupa. Korony do kościoła wniesione zostały przez ich fundatorów: Bożenę i Jana Sędek
z Ossowej.

Korony, są wykonane z najwyższej próby srebra i pokryte dukatowym złotem. Wśród kamieni umieszczone są białe perły, które przypominają padający śnieg. Obraz Matki Bożej Mnichowskiej wzorowany jest bowiem na rzymskim obrazie Matki Bożej Śnieżnej.

Obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem umieszczony jest w ołtarzu głównym, który zbudowany jest w stylu rokokowym. Przedstawia Maryję podtrzymującą na swym lewym ramieniu Dzieciątko Jezus, w prawej dłoni trzyma niewielką chustę. Nad głową Maryi widać dwa anioły wkładające koronę na jej skronie. W górnej części obrazu jak na firmamencie nieba umieszczone jest 12 gwiazd. Obraz pochodzi
z II połowy XVII wieku.

Kościół pw. świętego Szczepana Diakona w Mnichowie wzniesiony został w latach 1765-1770. Jest to prawdopodobnie jedyny ocalały w Europie kościół drewniany z wystrojem rokokowym. Podając daty powstania świątyni wymienia się rok 1731 i 1754, choć akt fundacji pochodzi dopiero z 13 lutego 1770 roku. Za fundatora kościoła uważa się księdza Macieja Łubieńskiego, archidiakona krakowskiego i dziekana gnieźnieńskiego, właściciela dóbr w Mnichowie. Kościół jest wykonany z drewna modrzewiowego. Wewnątrz znajduje się rokokowy ołtarz wykonany z drewna modrzewiowego.

W uroczystości wzięli udział także: Poseł RP Krzysztof Lipiec, Wicemarszałek Województwa Świętokrzyskiego Renata Janik, Przewodniczący Sejmiku Województwa Andrzej Pruś, Radna Powiatu Jędrzejowskiego Lidia Pędziwilk, Burmistrz Jędrzejowa Marcin Piszczek, Wójt Sobkowa Tomasz Chaja, Przewodniczący Rady Gminy Sobków Stanisław Szlembarski, Komendant KPP Policji w Jędrzejowie mł.insp. Tomasz Sołtysik księża, parafianie i wierni.

(mf)