We wtorek, 8 sierpnia  (43 po wojnie) Marsz Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej przekroczył granicę województwa świętokrzyskiego docierając do Wodzisławia w powiecie jędrzejowskim.

Uczestnicy Marszu w czasie wizyty w mieście złożyli kwiaty przy tablicy pamiątkowej na ulicy Krakowskiej, przed historyczną tablicą na rynku oraz na cmentarzu w Wodzisławiu, gdzie między innymi uczczono pamięć Czesława Bankiewicza „Skauta”, mieszkańca Wodzisławia, który dołączył do
I Kompanii Kadrowej, gdy ta przechodziła przez miasto w 1914 roku. W uroczystości uczestniczyli między innymi: marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski, wicemarszałek Marek Bogusławski, wicewojewoda świętokrzyski Rafał Nowak, starosta jędrzejowski Paweł Faryna, wicestarosta Maria Barańska, przewodniczący Rady Powiatu Jędrzejowskiego Marek Mentel, burmistrz Wodzisławia Dominik Łukasik, sekretarz gminy Renata Koziara oraz mieszkańcy Wodzisławia.

W środę, 9 sierpnia 58. Marsz Szlakiem I Kompanii dotarł do Jędrzejowa. Ulicami przeszło 350 uczestników marszu by wziąć udział w uroczystości w centrum miasta, na Placu Kościuszki przed Muzeum im. Przypkowskich.

Komendant marszu Dionizy Krawczyński podziękował jędrzejowianom za ciepłe i radosne przyjęcie mimo iż pogoda była niesprzyjająca.

Na zakończenie delegacje złożyły kwiaty pod tablicą upamiętniającą działania „Kadrówki” w rejonie powiatu jędrzejowskiego. Następnie udały się na cmentarz parafii świętej Trójcy i Archiopactwa Ojców Cystersów.

Wicedyrektor Zespołu Szkół Nr 2 im.  gen. S. Roweckiego „Grota” w Jędrzejowie Janusz Adamczyk odebrał od komendanta marszu statuetkę „Śladem bohaterów 1924 – 2024” w 100-lecie Pierwszego Marszu Szlakiem Kadrówki” – w podziękowaniu za wieloletnią pomoc w zakwaterowaniu „Kadrówki”.
bonus veren siteler
Podczas powitania uczestników marszu na rynku w Jędrzejowie, obecni byli:
wicemarszałek Marek Bogusławski, starosta jędrzejowski Paweł Faryna, wicestarosta Maria Barańska, burmistrz Jędrzejowa Marcin Piszczek, przewodniczący Rady Miejskiej w Jędrzejowie Robert Kruk, dyrektor Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie Jan Przypkowski.

W czwartek, 10 sierpnia na placu Zespołu Szkół Nr 2 w Jędrzejowie odbył się apel poranny, po którym uczestnicy przemaszerowali pod siedzibę Starostwa Powiatowego w Jędrzejowie, gdzie odbyły się uroczystości zakończenia pobytu Kompanii Kadrowej w Jędrzejowie.

Starosta jędrzejowski Paweł Faryna wraz z wicestarostą Marią Barańską i burmistrzem Marcinem Piszczkiem, w asyście wicedyrektora Janusza Adamczyka podziękowali uczestnikom marszu
i pożegnali ich oficjalnie, zapraszając za rok na gościnne powiatu jędrzejowskiego, gdzie „Kadrówka” zawsze jest mile widziana i witana z honorami. Tutaj także odśpiewano hymn Polski i pieśń żołnierską „My Pierwsza Brygada”.  Następnie Kadrówka wyruszyła do Choin nad Nidą.

deneme bonusu veren siteler

109 lat temu, 3 sierpnia 1914 roku, Józef Piłsudski powołał Pierwszą Kompanię Kadrową, która trzy dni później rozpoczęła historyczny „Marsz ku Wolności”. Utworzona z oddziałów strzeleckich była pierwszym od powstania styczniowego regularnym oddziałem armii polskiej.

Kolejny Marsz Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej już za rok.

GALERIA ZDJĘĆ NA FB: https://www.facebook.com/photo/fbid=677722554396074&set=pcb.677729001062096