W sobotę, 22 sierpnia Wicemarszałek Województwa Świętokrzyskiego Marek Bogusławski i Starosta Jędrzejowski Paweł Faryna, uczestniczyli w uroczystości patriotyczno-religijnej w 76. rocznicę Egzekucji w Swaryszowie. Obchody odbyły się na Cmentarzu Ofiar Egzekucji z 1944 roku
w Swaryszowie.

W sierpniu 1944 niemieccy żandarmi z Kielc z oddziałami ukraińskich nacjonalistów spacyfikowali wieś. Wówczas w pobliskim lesie zamordowano 35 osób, a około 20 mężczyzn zatrzymano i wywieziono w okolice Pińczowa w celu budowania umocnień. W sobotę po raz kolejny oddano hołd ofiarom tej bolesnej zbrodni.

O godzinie 15 rozpoczęła się uroczysta msza święta w intencji pomordowanych spoczywających na cmentarzu w Swaryszowie. Podczas uroczystości, zaraz po mszy świętej zaśpiewali podopieczni Samorządowego Centrum Kultury w Sędziszowie przygotowani przez Katarzynę Kornaś. Następnie odbył się apel pamięci, a władze i mieszkańcy złożyli wieńce pod pomnikiem pamięci ofiar.

W sobotnich uroczystościach uczestniczyli także: Radny Sejmiku Województwa Leszek Wawrzyła, który zadbał również o oprawę muzyczną podczas mszy świętej, Burmistrz Sędziszowa Wacław Szarek, Sekretarz Gminy Sędziszów Małgorzata Muzoł, Przewodniczący Rady Miejskiej w Sędziszowie Adam Mysiara, Wójt Słupi Tomasz Koper, przedstawiciele władz i gminnych instytucji, jednostek samorządowych, poczty sztandarowe, orkiestra, żołnierze oraz mieszkańcy.