W sobotę, 21 sierpnia Paweł Faryna, starosta jędrzejowski wraz z Januszem Adamczykiem, wicedyrektorem Zespołu Szkół Nr2 im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” uczestniczyli w uroczystości patriotyczno-religijnej w 77. rocznicę Egzekucji w Swaryszowie. Obchody odbyły się na Cmentarzu Ofiar Egzekucji z 1944 roku w Swaryszowie.

W sierpniu 1944 niemieccy żandarmi z Kielc z oddziałami ukraińskich nacjonalistów spacyfikowali wieś. Wówczas w pobliskim lesie zamordowano 35 osób, a około 20 mężczyzn zatrzymano i wywieziono w okolice Pińczowa w celu budowania umocnień. W sobotę po raz kolejny oddano hołd ofiarom tej bolesnej zbrodni.

O godzinie 15 rozpoczęła się uroczysta msza święta w intencji pomordowanych spoczywających na cmentarzu w Swaryszowie. Podczas uroczystości, zaraz po mszy świętej odbył się apel pamięci, a władze i mieszkańcy złożyli wieńce pod pomnikiem pamięci ofiar. Na koniec uroczystości program artystyczno – patriotyczny upamiętniający tragiczne wydarzenia przygotowali uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Św. Floriana w Sędziszowie.

„Drodzy uczestnicy uroczystości upamiętniających wydarzenia z 17 sierpnia 1944 roku, kiedy niemieccy żandarmi z oddziałami ukraińskich nacjonalistów spacyfikowali wieś Swaryszów i zamordowali 35 osób. „Umarłych wieczność, dotąd trwa, dokąd pamięcią się im płaci” – te słowa wiersza Wisławy Szymborskiej są symbolicznym podsumowaniem dzisiejszych uroczystości. Nasza pamięć jest rzeczą bezcenną, to ona uczy nas o przeszłości i daje lekcję odpowiedzialności za współczesność i przyszłość. Pomniki, cmentarze, tablice pamiątkowe to symbole naszej pamięci, w których zapisana jest nasza przeszłość. Pamięć o tragicznych wydarzeniach takich jak te w Swaryszowie, pozwalają nam na budowanie zbiorowej tożsamości lokalnej.” – podkreślił w swoim przemówieniu Paweł Faryna, starosta jędrzejowski.