W rocznicę stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę w stolicy powiatu jędrzejowskiego odbyła się patriotyczna uroczystość zorganizowana przez Starostwo Powiatowe w Jędrzejowie. W uroczystości bardzo licznie uczestniczyli mieszkańcy ziemi jędrzejowskiej.

Rozpoczęła ją msza św. w intencji Ojczyzny, którą – w kościele Świętej Trójcy – koncelebrowali księża z jędrzejowskich parafii pod przewodnictwem biskupa Mariana Florczyka.

Po nabożeństwie odbył się przemarsz od kościoła do Rynku, gdzie złożono kwiaty pod tablicą na Domu Przypkowskich, upamiętniającą pobyt Józefa Piłsudskiego w Jędrzejowie, a następnie – pod pomnik Bohaterów Ziemi Jędrzejowskiej. Przemarsz mieszkańców prowadziła orkiestra dęta, poczty sztandarowe, młodzież w mundurach historycznych oraz ogromna biało-czerwona flaga, niesiona przez uczniów ZSP nr 2 w Jędrzejowie. Dzieci niosły też chorągiewki, a biało-czerwone goździki dla uczestników były darem Związku Florystów Polskich, którzy włączyli się w ten sposób  w obchody rocznicy.

Pod pomnikiem składano wieńce i wiązanki kwiatów, zapalono znicze, a Bernard Suchmiel – przewodniczący Powiatowej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych w Jędrzejowie – poprowadził uroczysty apel pamięci. W uroczystości złożenia kwiatów uczestniczyły władze powiatu i miasta, kombatanci, młodzież szkolna, przedszkolaki, a także przedstawiciele organizacji społecznych i politycznych.

Starosta jędrzejowski Edmund Kaczmarek w swoim przemówieniu przypomniał losy Polski, również na tle Europy – od czasów rozbiorów aż po współczesne nam – i nawoływał do wyciągania wniosków z naszej historii i do dążenia w stronę zgody i porozumienia w narodzie polskim: – Polacy są zdolni do tworzenia rzeczy wielkich, ale tylko pod warunkiem, że są razem. Zachęcam, abyśmy z tego dzisiejszego dnia wyszli umocnieni i do siebie przyjaźnie nastawieni – mówił starosta. –  Niech te biało-czerwone goździki przełamią lody naszych serc i połączą nas w biało-czerwonej drużynie dla powiatu jędrzejowskiego, dla Rzeczypospolitej.

Starosta jędrzejowski Edmund Kaczmarek odebrał medal dla wszystkich mieszkańców powiatu jędrzejowskiego z okazji 100-lecia Niepodległości Polski, który w imieniu wojewody świętokrzyskiego Agaty Wojtyszek przekazał Marek Bogusławski, szef PiS w powiecie jędrzejowskim. List z okazji rocznicy od pani wojewody odczytał z kolei Paweł Faryna, wiceprzewodniczący Rady Powiatu.

Po zakończeniu części oficjalnej w Parku 700-lecia uczestnicy uroczystości mogli zobaczyć pokaz walk z okresu II wojny światowej w wykonaniu grup rekonstrukcyjnych z Jędrzejowa i Warki, obejrzeć prezentacje przygotowane przez Komendę Powiatową PSP w Jędrzejowie, sprzęt ratowniczy i operacyjny, a także – skosztować grochówki wojskowej prosto z kotła.