Polish English French German Italian Portuguese Russian Spanish
A- A A+
epowiat log logo euro2014 zpp log log polsa  bip logo eUrząd

Czas wolny

muz ogrodyPiękna pogoda sprzyja spacerom. Zachęcamy Państwa podczas letnich przechadzek do odwiedzenia muzealnych ogrodów w Jędrzejowie. Oprócz pokaźnej kolekcji zegarów słonecznych można także poobcować w bezpośrednim sąsiedztwie z przyrodą.

Do wspaniałej kolekcji zegarów słonecznych znajdujących się w ogrodach Muzeum Przypkowskich w Jędrzejowie zdążyliśmy się już przyzwyczaić. My jednak chcielibyśmy dzisiaj zaprosić Państwa do odwiedzenia wyremontowanego ogrodu. Letni czas do tego zachęca.

- Zapraszam serdecznie do naszego ogrodu. Rzeczywiście, ogród wygląda imponująco – mówi dyrektor muzeum Piotr Maciej Przypkowski.

Do efektownych basenów, które swoim szumem potrafią ukoić skołatane nerwy każdego, dochodzi jeszcze zabytkowa altana, w której również znajdziemy odpoczynek.

Jak przyznaje dyrektor muzeum, najważniejszą częścią ogrodu jest tzw. „ogród czasu”.

stajnia zamek

Adres: ul. Stanisława Sobka 15 28-305 Sobków

Telefon: +48 41 38 71 136

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

www.zameksobkow.pl

Fortalicja w Sobkowie oferuje swoim gościom moc atrakcji. Przede wszystkim można zatrzymać się w pokojach z łazienkami i zjeść w stylowych komnatach restauracji. Prowadzony jest tutaj pensjonat dla koni, szkółka jeździecka, a dla zaawansowanych wyjazdy w teren i rajdy. Oprócz jazdy konnej oferuje się także przejażdżki łodzią i spływy kajakowe po Nidzie, pokazy walk rycerskich, tańców dworskich.

galop

Stajnia "Galop"

Adres: ul. Kielecka 13 28-305 Sobków

Telefon: 41 387 10 19

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

www.stajniasobkow.republika.pl

Właściciele stajni zapraszają na jazdy konne dla dzieci i dorosłych, przejażdżki bryczką lub saniami. Stajnia Galop organizuje ogniska, kuligi, imprezy firmowe. Właściciele zajmują się również organizowaniem pobytów wakacyjnych dla dzieci i młodzieży, rajdów konnych. Istnieje możliwość wynajmu rowerów, a także pokoju w hotelu dla koni.

gondola

Adres: Sobków, ul. Sobka 15

Telefon: 41 387 11 36

www.zameksobkow.pl

W sąsiedztwie zamku, na przepływającej przez Sobków Nidzie, organizowane są spływy kajakowe. Można też popływać cumującymi przy brzegu zamkowymi gondolami, do których wsiąść może nawet kilkanaście osób. Przejażdżkę wodną, u podnóża rycerskiego zamku, urozmaicają opowiadane przez flisaków legendy. Do przystani z gondolami dochodzi się żwirową alejką obok zamkowej studni, murów północnych z bramą oraz miejsca na ognisko. W czasie rejsu można podziwiać malowniczą Nidę i zamek w formie częściowo odrestaurowanej ruiny, na który składa się pałac z dziedzińcem, stajnia oraz pozostałości murów obronnych i 3 baszt. dziś obiekt służy celom turystyczno-rozrywkowym. W baszcie i dawnym domu mieszkalnym działa restauracja "Pod zakutym łbem", są też pokoje gościnne i stadnina koni. Na dzidzńcu stoją armaty i narzędzia tortur. Odbywają się tu turnieje ryceskie i inne regionalne festiwale.

ciuchcia

Wycieczka Świętokrzyską kolejką dojazdową „Ciuchcia Exspres Pondzie" (w każdą niedzielę w okresie od maja do września).

Pociąg 1: Jędrzejów Wąski – Pińczów – Jędrzejów Wąski

10:00 odjazd ze stacji Jędrzejów Wąski >

10:35 odjazd Jasionna >

11:01 odjazd Motkowice >

11:16 odjazd Umianowice >

11:50 przyjazd Pińczów (2 godz. i 45 min. na zwiedzanie miasta) >

14:35 odjazd Pińczów > 15:05 przyjazd Umianowice (1 godz. I 40 min. postoju przy ognisku i zabawie w Umianowicach) >

16:45 odjazd Umianowice >

17:04 odjazd Motkowice >

17:21 odjazd Jasionna >

18:00 przyjazd Jędrzejów

Pociąg 2: Pińczów – Umianowice – Pińczów

12:05 odjazd ze stacji Pińczów >

12:35 przyjazd Umianowice (1 godz. i 15 min postoju przy ognisku i zabawie w Umianowicach) >

13:50 odjazd Umianowice >

14:20 przyjazd Pińczów