1 marca to obecnie Narodowy Dzień Pamięci o „Żołnierzach Wyklętych”, czyli dzień pamięci o osobach, które tworzyły polskie powojenne podziemie, stawiając opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR.

 

– To byli ludzie, którzy mieli odwagę nie składać broni, ale toczyć dalej walkę zgodną ze swoimi przekonaniami, to całe rzesze osób w naszej powojennej tragicznej historii, którym jesteśmy winni pamięć, szacunek – mówił starosta jędrzejowski Edmund Kaczmarek podczas uroczystości pod tablicą upamiętniającą żołnierzy antykomunistycznych organizacji niepodległościowych z terenu ziemi jędrzejowskiej.

Starosta, zwracając sie do obecnej na uroczystości młodzieży, wspominał, że były czasy, kiedy w szkole nie wolno było o tych ludziach mówić. – Nasza pamięć jest tylko drobnym zadośćuczynieniem i podziękowaniem za ich poświęcenie – mówił starosta.

Wspomniał także, że tablica pamiątkowa pod I LO im. Mikołaja Reja powstała z inicjatywy Ryszarda Pacanowskiego i jego małżonki.

Z kolei Bernard Suchmiel, przewodniczący Powiatowej Rady ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych przypomniał, że projekt ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, jako święta państwowego, powstał w roku 2010 i zotsał przedłożony Sejmowi przez ówczesnego Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

Ustawa została przyjęta przez obie izby parlamentu w 2011 roku i podpisana przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego.

 

 

W tym szczególnym dniu kwiaty i znicze obok tablicy złożyli przedstawiciele władz  samorządowych – powiatu oraz gminy Jędrzejów, a także środowisk kombatanckich i młodzieży sz klasy mundurowej ZDZ w Jędrzejowie.