Powiat jędrzejowski zorganizował Dożynki Powiatowe już po raz szesnasty w swojej historii. Tym razem odbyły się one w Sobkowie i były bardzo udaną imprezą, mimo niepewnej pogody.

Korowód dożynkowy, poprzedzany przez flagę powiatu jędrzejowskiego i orkiestrę dętą z Sędziszowa, szedł do kościoła św. Stanisława w Sobkowie jeszcze w deszczu. Po zakończeniu nabożeństwa również padało. Jednak kiedy rozpoczęła się część obrzędowa dożynek, pogoda uległa pozytywnej odmianie i można było pięknie i radośnie świętować zakończenie żniw.

– Widocznie Opatrzność nad nami czuwa, bo nawet słońce zaczęło wyglądać zza chmur, żebyśmy mogli godnie podsumować tegoroczne zbiory rolniczych plonów i podziękować rolnikom za ich ciężką pracę – mówił starosta jędrzejowski  Edmund Kaczmarek.

Starosta – oprócz podziękowań dla rolników i życzeń, aby ich sytuacja poprawiała się i aby dopłaty zostały podwojone, jak obiecują rządzący – podsumował kadencję samorządową, kierując wyrazy wdzięczności do samorządowców z wszystkich gmin oraz Rady Powiatu, współpracowników i wielu instytucji, które wspomagają samorządy.

– Tylko porozumienie ponad podziałami i zgoda mogą pomóc odnosić sukcesy – podkreślał starosta.

Zgodnie z tradycją, starostowie dożynek – Ewa Gajos z Wólki Kawęckiej oraz Tomasz Krzywda z Brzegów – przekazali bochen chleba, poświęcony podczas mszy dożynkowej, w ręce gospodarzy dożynek, czyli starosty jędrzejowskiego Edmunda Kaczmarka, przewodniczącej Rady Powiatu Ewy Kubas-Samociuk, wójta gminy Sobków Tadeusza Domińczaka, przewodniczącego Rady Gminy w Sobkowie Ryszarda Dębińskiego. Chleb podzielono między uczestników dożynek.

Włodarze powiatu i gmin otrzymali także przepiękne, kunsztownie wykonane wieńce dożynkowe, które zostały ośpiewane i ograne przez Kapelę Stefana Wyczyńskiego z Lubczy.

Po części obrzędowej nastąpiło wręczenie nagród starosty jędrzejowskiego dla laureatów konkursu „Piękna i przyjazna dla środowiska wieś jędrzejowska”. I miejsce przyznano dla wsi Sobków, II miejsce zajęła Rembiechowa w gminie Oksa, III miejsce – równorzędnie: Rożnica, Jasionna, Nawarzyce, Klimontów, Cierno-Żabieniec, Grudzyny.

Wręczono też nagrody dla zwycięzców powiatowego etapu konkursu „Piękna i bezpieczna zagroda – przyjazna środowisku”: I miejsce – Bogusława Kapusta z Rembiechowy, gm. Oksa, II miejsce – Renata Drej z Gozny, gm. Jędrzejów, III miejsce – Urszula Kozioł z Sieńska, gm. Słupia.

Po występie pantomimicznym w wykonaniu aktorów Teatru HoM z Tychów, na scenie pojawiły się lokalne zespoły: „Nidzianie” z Sobkowa, KGW Korytniczanki oraz gwiazda wieczoru – zespół „Arianie” z koncertem swoich przebojów, przy których dobrze bawili się starsi i młodsi.

W czasie dożynek powiatowych co roku odbywa się jarmark lokalnych produktów. Tak było i tym razem, jednak w tym roku na jarmarku można było spotkać wiele dziwnych postaci. Szczudlarze, Cyganie, kataryniarz, fotograf retro, zbój, dziwnie ubrane osoby, wśród nich nawet świętokrzyska Baba-Jaga – wszystko to nawiązywało do XIX-wiecznych jarmarków i uatrakcyjniało publiczności udział w dożynkach. Były zabawy z młodszymi i starszymi uczestnikami dożynek, wróżenie z dłoni, fotografie „z tłem” oraz dużo śmiechu i radości. Taką oryginalną, „kuglarską” atmosferę zapewniła grupa młodych aktorów z Jędrzejowa i powiatu jędrzejowskiego, pod wodzą instruktora teatralnego Ireneusza Ślusarczyka, na co dzień związanego z Centrum Kultury w Jędrzejowie.

Jeśli dodamy do tego pyszne jedzenie serwowane przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich można śmiało powiedzieć, że tegoroczny jarmark dożynkowy był wyjątkowo udany.

Więcej zdjęć z XVI Dożynek Powiatowych na Facebooku:

 

Strona Starostwa Powiatowego