W czwartek, 27 kwietnia, zapowiedziany wcześniej strajk przeprowadziły pielęgniarki pracujące w jędrzejowskim szpitalu. Swoją petycję przedstawiły władzom powiatu jędrzejowskiego.

 

Pielęgniarki z Jędrzejowa, wspomagane przez koleżanki ze Staszowa, Kielc i Czerwonej Góry, zorganizowały pikietę. W strugach deszczu, przeszły z transparentami spod Szpitala Specjalistycznego do Starostwa Powiatowego. Tutaj spotkał się z nimi wicestarosta Janusz Grabek, któremu została przedłożona petycja protestujących.

Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych z Jędrzejowa prosi w petycji o włączenie się samorządu powiatu w dialog pomiędzy pielęgniarkami a pracodawcą – Spółką ArtMedik, która dzierżawi szpital i realizuje w nim usługi lecznicze od 2008 roku. Jak podkreślają siostry, od tamtej pory nie miały podwyżek płac, których podstawa nie osiąga poziomu płacy minimalnej.

– Nie mamy „trzynastek”, premii, ani funduszu socjalnego – mówiłą podczas spotkania w starostwie  Małgorzata Jankiewicz, przewodnicząca Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w Jędrzejowie. – 90 pielęgniarek zadeklarowało, że złoży wypowiedzenia z pracy, jeżeli sytuacja pozostanie bez zmian.

Wicestarosta Janusz Grabek zapewnił, że starosta i Zarząd Powiatu włączą się w rozmowy pomiędzy spółką a pielęgniarkami. – Rozumiemy waszą trudną sytuację i dołożymy wszelkich starań, aby zarządca szpitala poprawił warunki płac – mówił wicestarosta. – Jednocześnie musimy także dopilnować, by spółka mogła nadal realizować usługi lecznicze w powiecie. Dlatego postaramy się wspólnie znaleźć wyjście, które pozwoli dopomóc obydwu stronom. Decyzja będzie należeć do całej Rady Powiatu, która może podjąć stosowne uchwały.

Wicestarosta zapowiedział rozmowy Zarządu Powiatu z władzami ArtMediku na początek maja. Sesja Rady Powiatu odbędzie się pod koniec miesiąca.