Piękna uroczystość i dobra zabawa – tak w skrócie można opisać Święto Powiatu Jędrzejowskiego, które odbyło się 28 maja w Krzelowie.

 

Po raz pierwszy w historii powiatu zorganizowane zostało święto, którego celem było połączenie w całość uroczystości z okazji Dnia Strażaka, Dnia Pracownika Samorządowego, Święta Kłosa oraz Święta Kół Gospodyń Wiejskich. –  Postanowiliśmy połączyć różne okazje we wspólnym świętowaniu dla wszystkich mieszkańców naszego powiatu – mówił starosta jędrzejowski Edmund Kaczmarek otwierając uroczystość.

Starosta podziękował swoim współpracownikom za pomysł takiej właśnie formuły święta, które nawiązywało także do Dnia Matki i Dnia Dziecka.

Organizatorami Święta Powiatu Jędrzejowskiego byli: Starostwo Powiatowe w Jędrzejowie, Zarząd Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Jędrzejowie, Poseł do Parlamentu Europejskiego Czesław Siekierski, Zespół Szkół CKP im. Macieja Rataja w Krzelowie.

Najpierw w kościele św. Marcina w Tarnawie odbyła się msza św. w intencji mieszkańców powiatu jędrzejowskiego, podczas której homilię wygłosił dziekan sędziszowski ksiądz Edmund Nocoń. Następnie wszyscy udali się do Krzelowa, gdzie  – w malowniczej majowej scenerii wokół Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego im. Macieja Rataja w Krzelowie, przy wspaniałej pogodzie – miała miejsce cała uroczystość i zabawa.

 

Mocny akcent na początek

Jako pierwsze na plac przy scenie wjechały motocykle z kieleckiego Stowarzyszenia Motorowego „Old Bikers”. Poprzedzały one orkiestrę dętą z Sędziszowa oraz kolumnę złożoną z 50 pocztów sztandarowych, prowadzonych przez Mirosława Nowakowskiego, gminnego komendanta OSP w gminie Sędziszów. Na przedzie maszerował sztandar powiatu jędrzejowskiego, pochód zamykał sztandar gospodarzy – Zespołu Szkół CKP w Krzelowie.

Swoje sztandary wystawili strażacy – w powiecie jędrzejowskim jest aż 119 jednostek OSP, szkoły ponadgimnazjalne i organizacje społeczne.

Odznaczenia i medale

Święto Powiatu Jędrzejowskiego było okazją do wręczenia medali i odznaczeń strażackich. Medal im. Bolesława Chomicza otrzymali druhowie: Jerzy Smacki, Wiesław Ciosk. Złoty Znak Związku OSP RP: dh Jan Andrzej Zapart, dh Kazimierz Frejowski.

Wręczono także medale „Za zasługi dla pożarnictwa”: złotym medalem odznaczeni zostali: Bogusława Wypych, Leszek Wawrzyła, Czesław Dudek; srebrny medal:  Danuta Bronkowska, Zofia Piłat, Agnieszka Pasternak, Bernard Suchmiel; brązowy medal: Wiesław Wieczorek, Artur Walocha.

Podczas uroczystości odznaczono także członków Polskiego Stronnictwa Ludowego. Odznaczenie „Złota Koniczynka” otrzymali: Anna Grochowina, Jan Kalisz, Leszek Wawrzyła, Mariusz Zieliński.

Specjalny grawerowany dyplom z podziękowaniem od samorządowców i strażaków za wieloletnią aktywność w szeregach Związku OSP RP w powiecie i województwie otrzymał Kazimierz Wroński z Oksy, honorowy prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Jędrzejowie.

Samorządowcy z życzeniami

Starosta jędrzejowski Edmund Kaczmarek wraz z przewodniczącą Rady Powiatu Ewą Kubas-Samociuk i wicestarostą JAnuszem Grabkiem wręczyli grawertony wójtom i burmistrzom z całego powiatu. Na ich ręce złożyli w ten sposób podziękowania za współpracę z samorząem powiatowym i życzenia z okazji Dnia Pracownika Samorządowego dla wszystkich osób związanych z samorządem terytorialnym w poszczególnych gminach.

Wójtowie i burmistrzowie zrewanżowali się kwiatami i życzeniami.

 

Super Producenci Zbóż 2017

Od kilku lat – w ramach Powiatowego Święta Kłosa – odbywa się konkurs „Super Producent Zbóż w powiecie jędrzejowskim”, o nagrodę starosty jędrzejowskiego. Celem konkursu jest propagowanie nowoczesnych technologii produkcji i osiąganie wysokiego poziomu rentowności gospodarstwa przy jednoczesnej dbałości o środowisko.

Tytuł „Super Producenta Zbóż” 2017 otrzymali:

– Adrian Dziubiński z  gminy Imielno

– Jan Koryciński z  gminy Jędrzejów

– Karol Barański z gminy Małogoszcz

– Łukasz Piekara z gminy Nagłowice

– Marcin Baran z gminy Oksa

– Kazimierz Piejka  gmina Sędziszów

– Bogusław Kornalski z gminy Słupia

– Ryszard Kuchta z gminy Sobków

– Jacek Żołna z  gminy Wodzisław

Laureaci konkursu otrzymali profesjonalne pilarki Makita.

 

Wiele atrakcji dla dorosłych i dzieci

Na towarzyszącym Świętu Powiatu Jędrzejowskiego jarmarku produktów regionalnych można było spróbować pyszności przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich: z Wolicy w gminie Jędrzejów, Nowej Wsi i Wywły w gminie Słupia, Węgleszyna-Dębiny w gminie Oksa oraz Sędziszowa – Rynku. Nie mniej bogato prezentowało się stoisko z ciastami i potrawami przygotowanymi przez Zespół Szkół CKP w Krzelowie, który prowadzi klasy gastronomiczne.

Na dzieci czekało wesołe miasteczko, na dorosłych – punkty z garmażerką i napojami, rękodziełem, sprzętem ogrodniczym, rolniczym.

Organizatorzy zadbali też o prezenty – panie z okazji Dnia Matki otrzymały sadzonki kwiatów kwitnących (begonie, żeniszki, lobelie). Dzieci częstowano pysznymi słodyczami.

 

Na scenie – folkowo

Po części oficjalnej na scenie rozpoczęły się prezentacje artystyczne. Rozpoczął je Leszek Wawrzyła – prezentując przegląd różnych piosenek – od ludowych po operetkowe. Na folklorystyczną, świętokrzyską nutę zagrał następnie zespół „Helios” Ryszarda Kowalkowskiego z Sędziszowa, który już porwał publiczność do tańca.

Ze swoim folkowym, etnicznym brzmieniem wystąpił Zespół Pozytywnie Nakręceni z Pińczowa, finalista „Must Be The Music”, który żywiołowością i energią pozytywnie zaraził wszystkich.

Na koniec Zespół „Jurasi” z Pilicy zagrał do tańca podczas zabawy tanecznej, która przeciągnęła się prawie do północy.