W sobotę, 2 września odbyły się XIX Dożynki Powiatu Jędrzejowskiego. W tym roku współorganizowane przez powiat wraz z Gminą Imielno.

Gospodarzami święta plonów byli Paweł Faryna, starosta jędrzejowski i Zbigniew Huk,
wójt gminy Imielno.

O godz. 13:00 w kościele parafialnym pod wezwaniem świętego Parafia św. Józefa Robotnika
w Motkowicach została odprawiona msza św. W intencji wszystkich rolników i w podziękowaniu za plony.

Zaraz po mszy utworzono barwny korowód, który udał się na plac przy Szkole w Motkowicach. Pochód prowadziła Kapela Edwarda Goli z Sędziszowa.

Na część obrzędową przygotowano przepiękne wieńce dożynkowe z całego powiatu.

Chleb – symbol dożynek – został upieczony przez piekarnię Świerkowscy z Jędrzejowa.

Uroczystość  na placu szkolnym rozpoczęto Hymnem Państwowym.

Tegoroczne dożynki powiatowe objął swym Patronatem Narodowym Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda – odczytano specjalny list przygotowany na tę okoliczność.

Odczytany został również list od Prezesa Rady Ministrów – Premiera Mateusza Morawieckiego.

Paweł Faryna, starosta jędrzejowski w swoim przejmującym przemówieniu odniósł się do historii polskiego rolnictwa i jego obecnej sytuacji w Polsce. Oficjalnie dokonał otwarcia XIX Dożynek Powiatu Jędrzejowskiego  – IMIELNO 2023 w Motkowicach.

Na starostów dożynek w Motkowicach zostali wybrani Maryla Domagała z Jakubowa w gminie Imielno i Dariusz Mróz z Chwaścic w gminie Jędrzejów, którzy przekazali chleb gospodarzom dożynek, a później pokroili go i częstowali wedle tradycji.

Następnie odbyła się część obrzędowa, w której przekazano wieńce, obtańcowano je i ośpiewano jak każe zwyczaj. W tej części przygrywała również kapela Edwarda Goli z Sędziszowa.

W trakcie dożynek rozstrzygnięto konkurs, pn. „Piękna i przyjazna dla środowiska Wieś Powiatu Jędrzejowskiego”. Protokół odczytała i wyniki ogłosiła Maria Barańska, wicestarosta jędrzejowski – przewodnicząca jury konkursu wraz z zaproszonymi na scenę gośćmi.

I miejsce (ex aequo) w konkursie „Piękna i przyjazna dla środowiska Wieś Powiatu Jędrzejowskiego” zdobyły miejscowości:

Mierzwin gm. Imielno, Prząsław gm. Jędrzejów, Mzurowa gm. Sobków.

Wyróżnienia otrzymały:

Złotniki gm. Małogoszcz, Trzciniec gm. Nagłowice, Rzeszówek gm. Oksa, Słaboszowice gm. Sędziszów, Jasieniec gm. Słupia i Przezwody gm. Wodzisław.

W części artystycznej na scenie zaprezentowali się: uczniowie z samorządowych szkół podstawowych z Imielna, Mierzwina i Motkowic, Kapela Edwarda Goli z Sędziszowa, Zespół Jędrzejowskie Gitary i Małopolanie.  Gwiazdą Wieczoru był góralski zespół „Zbóje” – jedna z bardziej znanych kapel na Podhalu w stylu i klimacie bazującym na muzyce swojego regionu, która jest niewyczerpaną kopalnią pomysłów. Zespół wykreował ciekawy styl będący połączeniem różnych gatunków muzyki. Owa kapela góralska powstała latem 2004 roku. Wkrótce obchodzić będzie swoje 20-lecie.

Na koniec potańcówkę poprowadził i zagrał zespół Respect.

Swoją obecnością na dożynkach powiatu zaszczycili nas: Gość Specjalny XlX Dożynek Powiatu Jędrzejowskiego – Grzegorz Witkowski, wiceminister infrastruktury, który odczytał lisy od Jarosława Kaczyńskiego, wiceprezesa Rady Ministrów – prezes partii Prawo i Sprawiedliwość, Anna Krupka, wiceminister sportu i turystyki, Bartłomiej Dorywalski, poseł RP -pełnomocnik południowego okręgu Prawa i Sprawiedliwości, Poseł Czesław Siekierski, Andrzej Szejna, poseł RP, Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski, Marek Bogusławski, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego.

Obecni byli również samorządowcy, radni powiatowi z przewodniczącym Markiem Mentlem, gminni, sołtysi  z terenu powiatu, panie z Kół Gospodyń Wiejskich, przedstawiciele służb, urzędów, firm i instytucji, mieszkańcy Motkowic i gminy Imielno, a także całego powiatu jędrzejowskiego.

Prowadzącymi dożynki na scenie byli: Małgorzata Krawiec i Piotr Kalemba.

Dziękujemy wszystkim sponsorom, darczyńcom, organizatorom za wszelką pomoc i wsparcie. Do zobaczenia za rok na kolejnych dożynkach powiatowych.

Pełna Galeria Zdjęć – Fotorelacja – Tutaj:

https://www.facebook.com/photo/?fbid=690305696471093&set=pcb.690318219803174