Największe emocje na wczorajszej sesji Rady Powiatu wywołała sprawa planowanego od 1 stycznia 2018 roku zawieszenia działalności oddziału pediatrycznego w jędrzejowskim szpitalu, ze względu na problemy z zatrudnianiem lekarzy.

Punkt dotyczący tego problemu został dodatkowo wprowadzony do porządku obrad sesji na wniosek Zarządu Powiatu.

Jak wyjaśnił starosta jędrzejowski Edmund Kaczmarek, o tej sprawie zarząd został poinformowany w ostatnich dniach, odbył swoje posiedzenie z udziałem przedstawiciela spółki ArtMedik, która dzierżawi szpital i postanowił przedstawić problem radnym. Wcześniej do Starostwa Powiatowego wpłynęła petycja od mieszkańców, którzy proszą samorząd powiatu – jako właściciela szpitala – o rozwiązanie sprawy.

Wiceprezes ArtMediku Robert Frańczak przedstawił sytuację. –Problem polega na tym, że nowo wprowadzone przepisy zabraniają lekarzom pracującym na etacie w danej placówce pełnienia w niej także dyżurów, a pediatrów po prostu brakuje, zresztą więcej zarabiają oni w placówkach POZ. W tej sytuacji lecznica nie jest w stanie zapewnić pacjentom oddziału odpowiedniej opieki medycznej.  Dotychczas ci sami lekarze mogli pracować na etacie do godziny 15 i świadczyć usługi na zasadzie umowy o dzieło i pełnić dyżury popołudniowe i nocne. Teraz prawo tego zabrania.

– Nie udało się na ten moment znaleźć osób, które podjęłyby się pracy na dyżurach i dlatego nie mamy innej możliwości, tylko zawiesić działalność oddziału – mówił R. Frańczak. – To problem nie tylko Jędrzejowa, bo w wielu miastach i szpitalach w całej Polsce tak właśnie się obecnie dzieje.

Wiceprezes spółki ArtMedik podkreślił także, że spółka nie po to inwestowała w nowe budynki i sprzęt, by teraz zamykać oddziały. – To dla nas sytuacja bezsensowna, nie ma w tym naszej złej woli, my chcemy prowadzić wszystkie oddziały. Po przejęciu szpitala zatrudniliśmy na nowo pediatrów, przecież byli oni wtedy na okresie wypowiedzenia, nie było oddziału noworodkowego ani położniczego, ponownie je otwarliśmy. Obecnie zmieniły się uwarunkowania prawne i to jest przyczyną problemów – wyjaśniał Robert Frańczak.

Wokół sprawy toczyła się dyskusja, która zakończyła się konkluzją, że władze spółki będą robić wszystko, aby sytuację rozwiązać. Być może uda się znaleźć lekarzy pediatrów chętnych do podjęcia pracy w szpitalu i wznowić działalność oddziału.

Szpital Specjalistyczny w Jędrzejowie posiada ok. 200 łóżek na dziewięciu oddziałach: ratunkowym, chirurgicznym, ginekologii i położnictwa, noworodkowym, pediatrycznym (30 łóżek), wewnętrznym, ortopedycznym, anestezjologii  i intensywnej terapii oraz w stacjonarnym hospicjum. W szpitalu pracuje ok. 150 pielęgniarek i położnych.

ArtMedik zarządza jędrzejowskim szpitalem od lipca 2008 roku. W tym czasie powstał tam m.in. nowy budynek, dokończono budowę bloku operacyjnego, rozbudowano i wyposażono szpitalny oddział ratunkowy, powstała pracownia tomografii i cyfrowa pracownia RTG.