„Powiat Jędrzejowski przeciwko handlowi ludźmi” – to tytuł konferencji, która odbyła się w Centrum Kultury w Jędrzejowie. Jej tematyka skierowana była przede wszystkim do młodzieży, ale także do wszystkich osób, które wybierają emigrację zarobkową.

 

Problem handlu ludźmi okazuje się być zjawiskiem zataczającym szerokie kręgi i mogącym dotyczyć każdego z nas. Ważny jest szczególnie dla osób, które wybierają się do pracy za granicą. Praca przymusowa, ponad siły i bardzo źle wynagradzana, zmuszanie do prostytucji i tym podobne zjawiska nie są niestety tak rzadkie, jak mogłoby się wydawać. O skali zjawiska, metodach działania przestępców i o tym, jakie konsekwencje grożą handlarzom ludźmi mówił st.asp. Michał Kowalczyk z Komendy Powiatowej Policji w Jędrzejowie.

Konferencja, na którą zaproszono młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych, niosła również wiele treści, które mogą być pomocne w zabezpieczeniu się przed ryzykiem w związku z planowanym wyjazdem za granicę.

Można było dowiedzieć się m.in. jak dobrze zaplanować wyjazd, jak sprawdzić pośrednika i pracodawcę, wreszcie – gdzie zwrócić się o pomoc w razie niebezpieczeństwa. O tym wszystkim mówili kolejni prelegenci: Czesław Zender z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Kielcach, Jan Stępień z Powiatowego Urzędu Pracy w  Jędrzejowie, Anna Korcipa z Wojewódzkiego Zespołu ds. Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi.

Młodzież obejrzała też filmy prewencyjno-edukacyjne przygotowane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Podczas konferencji wręczono nagrody zwycięzcom powiatowego konkursu plastycznego na plakat, hasło i spot reklamowy pod nazwą „Stop przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży”.

Konferencja była współorganizowana przez: Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach, Wojewódzki Zespół ds. Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi, Okręgowy Inspektorat Pracy w Kielcach, Komendę Powiatową Policji, Powiatowy Urząd Pracy i Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Jędrzejowie.

 

Laureaci  powiatowego konkursu plastycznego na plakat, hasło i spot reklamowy „STOP przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży”

 

Konkurs został zorganizowany w ramach I Powiatowej Kampanii Pomarańczowej Wstążki; skierowany był do dzieci i młodzieży z placówek opiekuńczo-wychowawczych oraz młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu. Tematem tegorocznej kampanii 19 dni przeciwko krzywdzeniu dzieci i młodzieży była walka z głodem i niedożywieniem, a więc zwracano uwagę na rodzaj przemocy, jakim jest zaniedbanie i niezaspokajanie podstawowych potrzeb fizycznych dzieci. Nagrody ufundował starosta jędrzejowski Edmund Kaczmarek i Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Jędrzejowie.

KONKURS NA PLAKAT

 1. w kategorii wiekowej 6 – 10 lat
 1. Adrian Drzazga z POWtR w Miąsowej
 2. Amelia Chrzanowska – OW „Caritas” w Jędrzejowie
 3. Patryk Trzcionka – Socjalizacyjna Placówka Opiekuńczo – Wychowawczej nr 4 w Nagłowicach
  1. w kategorii wiekowej 11-14 lat
 1. Nikola Ostrowska – POWtR Miąsowa
 2. Jagoda Chowaniec – POWtR Miąsowa
 3. Natalia Grabalska – POWtR Miąsowa

Wyróżnienie: Wiktoria Gawron i Piotr Kosierkiewicz z Socjalizacyjnej Placówki Opiekuńczo – Wychowawczej  z Nagłowic.

 1. w kategorii wiekowej 15 – 19 lat zwycięzcami są:

1. Agnieszka Fiuk  – I LO im. Mikołaja Reja w Jędrzejowie

2. Marcin Huszno – Zespół  Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego w Krzelowie

3. Jolanta Wojciak – Socjalizacyjna Placówka Opiekuńczo – Wychowawcza nr 1 w Nagłowicach

Wyróżnienia:

– Iga Michalska z Zespołu szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jędrzejowie

Angelika Kałka – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Jędrzejowie

 

KONKURS NA SPOT REKLAMOWY

 • Damian Skrzypiec z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego w Krzelowie
 • Jagoda Chowaniec  – Rodzinny Dom Dziecka w Miąsowej