Gościu siądź pod mym liściem, a odpocznij sobie… (Jan Kochanowski)

Pierwszy polski poeta głosem lipy zachęcał przed wiekami do odpoczynku w cieniu drzewa. Nie mogli jednak liczyć na cichy i monotonny odpoczynek gimnazjaliści odwiedzający Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Ks. Stanisława Konarskiego w Jędrzejowie. Wszyscy, którzy przybyli na organizowane w dniach 1 – 2 czerwca 2017 roku Dni Otwarte, zetknęli się z prawdziwym tajfunem energii, pomysłów, propozycji, osiągnięć i atrakcji przygotowanych przez Dyrekcję, grono pedagogiczne i uczniów tej szkoły.

 

Ten czas „szeroko otwartych wrót” zapoczątkował dyrektor Władysław Równicki, który powitał młodych gości i ich opiekunów w progach Szkoły. Wśród odwiedzających znaleźli się uczniowie z Nagłowic, Małogoszczy, Oksy, Mierzwina, Motkowic, Złotnik, Miąsowej, Sobkowa, Słupi Jędrzejowskiej, Sędziszowa oraz jędrzejowskich gimnazjów nr 1 i 2. W sumie przyszło ponad 400 gimnazjalistów.

Ciesząca się ogromną popularnością  i zainteresowaniem Szkoła nie „osiada na laurach” i entuzjastycznie prezentuje bogatą ofertę skierowaną do absolwentów gimnazjów. Dni Otwarte w tym roku to była prawdziwa „podróż przez wieki”, a jak pisał poeta „jeśli wyruszasz w podróż niech będzie ona długa”. Dlatego zwiedzający Szkołę odbyli prawdziwą podróż przez wieki. Zaczynając od mrocznego nastroju średniowiecza, którego klimat odtwarzała teatralna scenka  z „Makbeta”, a prawdziwe wiedźmy z tajemniczym „wiedźminem” przepowiadały przyszłość, poprzez motoryzacyjny przegląd – „Motory dawniej i dziś” – gimnazjaliści trafiali w czasy „wiktoriańskie” – stoisko językowe oferowało spotkanie z gentelmanem i lady rodem z angielskiej arystokracji. A to tylko początek tej długiej podróży, do której zaprosił „Konarski”. Pośród wielu zaskakujących, a czasem nawet zadziwiających propozycji znalazło się między innymi: stanowisko do resuscytacji, gdzie można było sprawdzić swoje umiejętności w tak przydatnej dziedzinie, jak pierwsza pomoc. Po tym, niewątpliwie trudnym zadaniu, młodych gości czekały atrakcje umiejscowione w przestronnej i nowoczesnej hali gimnastycznej.

Tam zapanował prawdziwy „zawrót głowy”… Stoisko informatyczne oferowało skok w XXI wiek. Technologia i nowoczesność połączone z tradycją, która podana została w prawdziwie informatycznej formie. Na stoisku tym można było potańczyć i ożywić się dzięki X-box Kinect, przejechać kolejką zakładając okulary prezentujące wirtualną rzeczywistość w 3D, poczuć się jak mistrzowie Formuły 1 zasiadając za kierownicą konsoli, a także poćwiczyć umysł na logicznej łamigłówce „Enigma” oraz własnoręcznie spróbować „złożyć” komputer.

Równie bogate wrażenia oferowało stoisko hotelarzy – kto z nas nie potrzebuje czasem dobrej kawy? Ale parzenie kawy to także sztuka – kawiarenka z pokazem baristy umożliwiała delektowanie się tym „boskim trunkiem”. Słodkości do jedzenia i picia, nakrywanie do stołu i praca w recepcji to także prawdziwe wyzwania, które pokazują, że żadna praca nie jest łatwa.

Kierunek technik ekonomista stawiał wyzwanie quizami z ekonomii, rebusami, których rozwiązanie nagradzane było prezentami. Na stoisku technika organizacji reklamy gimnazjaliści mogli zobaczyć, jak zareklamować produkt, być kreatywnym oraz jak wygląda praca w agencji reklamowej. Na atrakcyjne pokazanie zawodu postawili też „logistycy” – jak wiadomo logistyk musi dobrze orientować się w geografii, stąd konkurs dotyczący stolic europejskich „Co, jak, którędy, do kogo?” pomagał sprawdzić swoje predyspozycje. Ciekawie prezentował się pokaz układania ładunku na europaletach.

Kierunki II liceum  ogólnokształcącego również prezentowały stoiska oferujące bogatą ofertę edukacyjną. Stoisko biologiczno-medyczne prezentowało pomoce dydaktyczne wykorzystywane w procesie nauczania biologii i chemii. Można było obserwować ciekawe doświadczenia chemiczne. W ramach nauczania obu przedmiotów i możliwości podjęcia studiów na kierunku kosmetologia w tegorocznych Dniach Otwartych można było skorzystać z darmowego makijażu w Studiu Wizażu.

Kierunek humanistyczno-dziennikarski prezentował dziedziny: literatury, fotografii, malarstwa, muzyki i historii. Wyeksponowana została również twórczość uczniów, ich prace i efekty. Uczniowie aktywowali przybyłych gimnazjalistów konkursami literacko-językowymi.

Na stoisku politechnicznym odbył się pokaz doświadczeń z elektrostatyki  oddziaływań międzycząsteczkowych oraz „Jak zagotować wodę bez ognia”. Odważni gimnazjaliści mogli zmierzyć się  z łamigłówkami Sudoku oraz wziąć udział w „Quizie Politechnika”.

Profil ekonomiczno-prawny przygotował quiz zawierający pytania z dziedziny prawa i ekonomii oraz elementy związane z tym kierunkiem.

„Pamiętajmy o ogrodach” – śpiewał kiedyś Jonasz Kofta – więc pamiętajmy, że życie to także marzenia i idee, które rodzą się w umysłach humanistów. Stoisko humanistyczne pokazywało wrażliwszą i bardziej duchową stronę działalności człowieka. Edukacja przez sztukę, piękno – to edukacja, która dostarcza także, czasem ogromnie poruszających, wrażeń estetycznych.

Po tych różnorodnych i bogatych propozycjach edukacyjnych przyszedł czas na rozrywkę. Przed Szkołą gimnazjaliści mieli możliwość poznania walorów i atrakcji województwa świętokrzyskiego, dzięki kapsule 5D – to była niezwykła podróż, która jednak miała przypomnieć, że nic nie zastąpi prawdziwego świata i po wizycie w kapsule warto wyruszyć w trasę, by poznać piękne świętokrzyskie także w rzeczywistości. Zmęczeni tymi doświadczeniami goście mogli odetchnąć przy grillu i kiełbaskach, posłuchać występów szkolnych talentów bądź emocjonować się rozgrywkami sportowymi

Czym można zakończyć relację z tak długiej i bajecznej „podróży”? Może najlepiej refleksją – jeśli planujesz podróż w dorosłe życie – niezbędnym „przystankiem” jest „Konarski”. Ta Szkoła perfekcyjnie  i idealnie przygotuje Cię do podróży, która Cię czeka, a nazywa się życiem. Dołącz do wędrowców z „Konarskiego”, a dorosłość będzie łatwiejsza….

                Anna Sioja