22 października w Warszawie wręczono nagrody im. Grzegorza Palki przyznawane przez Ligę Krajową za wybitne zasługi dla samorządu terytorialnego. Laureatem wyróżnienia został starosta jędrzejowski Edmund Kaczmarek.

 

W tym roku te prestiżowe nagrody, nazywane popularnie „Samorządowym Oskarem”, przyznano już po raz dwudziesty.  Kapituła nagrody przynała dziewięć wyróżnień i osiem nagród, na 24 zgłoszone wnioski.

W imieniu starosty jędrzejowskiego wyróżnienie odebrał wicestarosta Janusz Grabek.  Wręczono je w Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II w Warszawie, podczas uroczystego spotkania samorządowców z całej Polski.

Jak mówił przewodniczący kapituły, Tadeusz Wrona, oceniając nadesłane wnioski, kapituła kieruje się nie tylko materią, ale także duchem, czyli docenia osoby, mające w swoich działaniach własną wizję i poczucie misji spełnianej wobec społeczeństwa.

W ciągu dwudziestu lat nagrodę otrzymało wielu znanych polityków i samorządowców.

 

GRZEGORZ PALKA – (ur. 8 maja 1950 w Łodzi, zm. 12 lipca 1996 w Złotnikach) – polski samorządowiec, działacz opozycji w okresie PRL, prezydent Łodzi (1990–1994) i przewodniczący rady miejskiej w Łodzi (1994–1996).

W 1980 wstąpił do „Solidarności”, wszedł w skład prezydium Komisji Krajowej związku. Po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 został internowany, rok później tymczasowo aresztowany. Zwolniono go w połowie 1984 w związku z amnestią.

W 1989 znalazł się wśród założycieli Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego, pełnił funkcję prezesa zarządu regionalnego tego ugrupowania. Współtworzył także Łódzkie Porozumienie Obywatelskie. W 1990 został wiceprezydentem Łodzi. W tym samym roku objął urząd prezydenta tego miasta, który zajmował do 1994. Później stanął na czele Rady Miejskiej w Łodzi.

Zginął 12 lipca 1996 w wypadku samochodowym w Złotnikach koło Poddębic.

Zarządzeniem prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego z 11 listopada 1990 został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (w przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego) oraz Krzyżem Wolności i Solidarności (w 2017 przez prezydenta RP Andrzeja Dudę).

Od 1997 stowarzyszenie Liga Krajowa przyznaje nagrodę jego imienia za działalność samorządową.