Podczas powiatowych uroczystości Święta Niepodległości pogoda nie rozpieszczała uczestników, a jednak byli oni bardzo liczni. Z roku na rok coraz więcej osób chce wspólnie świętować 11 listopada. W tym roku była to również inauguracja obchodów Roku 100-lecia Niepodległości Polski.

Uroczystość rozpoczęła się – jak co roku – nabożeństwem w intencji Ojczyzny w kościele św. Trójcy w Jędrzejowie. W strugach deszczu odbył się tegoroczny przemarsz pod pomnik Bohaterów Ziemi Jędrzejowskiej, z przystankiem na złożenie kwiatów pod tablicą poświęconą Józefowi Piłsudskiemu na fasadzie Domu Przypkowskich.

Poczty sztandarowe instytucji, szkół, organizacji społecznych poprzedzała orkiestra dęta z Małogoszcza oraz młodzież klas mundurowych Zakładu Doskonalenia Zawodowego, w tym również w mundurach z epoki Księstwa Warszawskiego.

Pod pomnikiem przemawiał gospodarz uroczystości, starosta jędrzejowski Edmund Kaczmarek. Powiedział m.in., że historia uczy nas, co jest najważniejsze i trzeba z niej wyciągać wnioski: – Historii nie da się zmieniać, nie można zmienić nawet tego, co było wczoraj, ale od nas zależy, co będzie jutro, pojutrze, jak będzie wyglądał Jędrzejów, powiat jędrzejowski i Polska za rok, dwa, czy za pięćdziesiąt lat – mówił starosta. – Przyszły rok to rok stulecia niepodległości, chcemy tutaj w naszej małej ojczyźnie, ziemi jędrzejowskiej, budować zgodę, bo ze zgody dobro się rodzi.

Nawoływał do prowadzenia spokojnej kampanii wyborczej przed wyborami samorządowymi w przyszłym roku, a także do szukania porozumienia, bo podziały i nieporozumienia juz kiedyś doprowadziły do tragedii narodowej, utraty wolności i suwerenności państwa, o którą trzeba było walczyć.

Już w czasie przemówienia starosty pojawiło się słońce, które później świeciło już do końca uroczystości. Pod pomnikiem złożono kwiaty, odbył się także apel poległych, poprowadzony przez Bernarda Suchmiela, przewodniczącego Powiatowej Rady ds Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Następnie w Parku 700-lecia można było zobaczyć prezentację sprzęu służb mundurowych i ratowniczych. Wszyscy chętnie skorzystali także z zaproszenia starosty na gorącą grochówkę z kotła.

Dodatkowym punktem w programie tegorocznego święta było spotkanie w Muzeum im. Przypkowskich, którym zainaugurowano Rok 100-lecia Niepodległości. Na tę inaugurację złożył się program artystyczny „Polskie drogi do wolności”, zaprezentowany przez młodzież I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Reja w Jędrzejowie, prezentacja historyczna oraz wystawa przygotowana przez muzeum. W części artystycznej wystąpili: Justyna Gałecka, Anna Jakubowska i Aleksandra Mucha z kl. 3E, Jan Nowosielski z kl. 1A, Karolina Tutaj, Anna Barańska, Paulina Łuszczek, Ilona Boryś, Aleksandra Guździk, Weronika Cicha i Wiktoria Prusicka z kl. 1C, Izabela Pawlik i Bartłomiej Zyss z kl. 1D oraz Dawid Więckowski z kl.2C. Jan Gajos z kl. 2B, Aleksander Chowaniec z kl. 2A i Grzegorz Piasecki z kl. 3D odpowiadali za obsługę techniczną.

Dyrektor jędrzejowskiego muzeum, Jan Przypkowski, zaprosił na wystawę „W Drużynie Komendanta” – z archiwum legionisty Jana Pudełka. Jest to prezentacja zdjęć Jana Pudełka – żołnierza I Brygady Legionów Polskich i Wojska Polskiego, który przemierzał szlak bojowy w latach 1914-1918 z aparatem fotograficznym w ręku. Archiwum fotograficzne, stanowiące dziś bezcenne źródło historyczne, zostało przekazane do Muzeum przez córkę Jana Pudełka w 1986 r.

Wystawa będzie czynna do końca roku – mozną ją oglądać w Małej Galerii.

 

Więcej zdjęć z uroczystości i relacja TV Świętokrzyska:

https://www.facebook.com/starostwopowiatowewjedrzejowie/

« z 2 »