Chociaż mija już trzeci miesiąc od wprowadzenia przez Ministerstwo Cyfryzacji systemu CEPIK 2.0, problemy z jego funkcjonowaniem nadal pozostają nierozwiązane. Starosta Jędrzejowski Edmund Kaczmarek skierował w związku z tym prośbę o zainteresowanie się sprawą do Premiera Rządu Mateusza Morawieckiego.

Wprowadzona 13 listopada ubiegłego roku przez Ministerstwo Cyfryzacji druga wersja systemu Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców CEPIK 2.0 już od pierwszych dni spowodowała liczne problemy z obsługą interesantów i nadal uniemożliwia załatwienie wielu spraw w procesie rejestracji pojazdów.

W związku z tym, Starosta Jędrzejowski Edmund Kaczmarek skierował pismo do Premiera Mateusza Morawieckiego, z prośbą o zainteresowanie się funkcjonowaniem nowej wersji systemu CEPIK 2.0.

-Nowy system bardzo spowolnił obsługę interesantów, mimo że głównym założeniem było jej usprawnienie – mówi starosta Edmund Kaczmarek. – Pomimo, że wielokrotnie wprowadzano nową wersję systemu, sytuacja się nie poprawiła.

” Wydłużony czas załatwiania spraw, niemożność załatwienia niektórych, (…) wywołują narastającą frustrację, zarówno po stronie interesantów, jak i pracowników. Naraża to samorząd na odpowiedzialność, zarówno prawną, jak i finansową.” – czytamy m.in. w piśmie.

-W powiecie jędrzejowskim spraw, których nie możemy załatwić od czasu uruchomienia nowej aplikacji, jest około stu – mówi Kazimierz Michalski, naczelnik Wydziału Komunikacji, Transportu i Dróg Publicznych w Starostwie Powiatowym w Jędrzejowie. – Można szacować, że w całym kraju są ich tysiące.

W piśmie, skierowanym do Premiera, wyrażona jest prośba o rozważenie przywrócenia poprzedniej aplikacji CEPIK 1.0: „Upływający czas i niemożność ze strony operatora poprawienia programu (…)sprawiają, że takie działanie wydaje się być w tej chwili jedynym rozwiązaniem”.