Wczoraj, 23 września Starosta Jędrzejowski Paweł Faryna, Wicestarosta Jędrzejowski Maria Barańska
i Przewodniczący Rady Powiatu Jędrzejowskiego Marek Mentel uczestniczyli
w uroczystościach z okazji 880-tej rocznicy Opactwa oraz 75-tej rocznicy powrotu Cystersów do Jędrzejowa.

Mszę świętą dziękczynną w Archiopactwie Cystersów w Jędrzejowie odprawił biskup Jan Piotrowski.

Jubileusz 880-lecia fundacji klasztoru oraz 75. rocznica powrotu Cystersów do Jędrzejowa jest okazją, aby podziękować zakonnikom za dobro, które czynią nie tylko dla miasta, ale również dla Województwa Świętokrzyskiego – mówił Starosta Paweł Faryna.

Dzisiaj dziękujemy Cystersom za pracę i serce włożone w umacnianie wiary na ziemi jędrzejowskiej. Wyrażamy podziw i szacunek dla miejsca kultu i Ojców Cystersów, którzy je tworzyli – dodał.

Starosta Paweł Faryna i Wicestarosta Maria Barańska wręczyli na ręce Ojca Opata Rafała Ścibiorowskiego pamiątkowy grawer (treść zamieszczamy razem z fotorelacją w poście).

Wieczorem odbył się także koncert XXVI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej
i Kameralnej, podczas którego wystąpił kwartet smyczkowy Orkiestry im. Georga Philippa Telemana
z solistą Piotrem Sadowskim oraz grającym na organach Robertem Grudniem. Artyści otrzymali od Starostów i Burmistrza piękne bukiety kwiatów.

Jubileuszowi towarzyszy wystawa „Powrót do macierzy”. Ekspozycja dokumentuje przede wszystkim powojenną historię opactwa. Składa się na nią kilkadziesiąt fotografii umieszczonych na 20 tablicach. Są tam też informacje dotyczące historii kasaty klasztoru oraz osób zaangażowanych w powrót Cystersów do Jędrzejowa.

W uroczystościach wzięli udział także: Poseł na Sejm RP Krzysztof Lipiec, Przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Pruś, Wicemarszałek Województwa Świętokrzyskiego Marek Bogusławski, Burmistrz Miasta Jędrzejowa Marcin Piszczek, Komendant Powiatowej Policji
w Jędrzejowie  mł. insp. Tomasz Sołtysik, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej
w Jędrzejowie st. bryg. mgr inż. Paweł Jakubowski, Nadleśniczy Andrzej Kasica, Dyrektorzy szkół, jednostek i organizacji, a także duchowni.