Polish English French German Italian Portuguese Russian Spanish
A- A A+
epowiat log logo euro2014 zpp log log polsa  bip logo eUrząd

muzeum dniJędrzejowskie Muzeum im. Przypkowskich uczestniczyło w XVII Małopolskich Dniach Dziedzictwa Kulturowego, które w tym roku odbywały się pod hasłem „Był sobie czas".


Małopolski Instytut Kultury to główny organizator Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego, w czasie których publiczności bezpłatnie udostępniane są różne zabytki i relikty przeszłości kulturowej na terenie Małopolski. Tematem tegorocznych Dni był czas, dlatego na jednej z tras znalazło się jędrzejowskie muzeum.


W ciągu weekendu 23 i 24 maja zbiory muzeum były udostępnione bezpłatnie dla wcześniej zarejestrowanych uczestników Dni. Wyjątkowo można było zobaczyć także starodruki w muzealnej bibliotece.


P1010335Ponadto w niedzielę w Ogrodzie Czasu przy muzeum odbył się piknik, podczas którego można było wysłuchać informacji na temat 12 zegarów słonecznych zgromadzonych w ogrodzie, poznać ich historię i sposób funkcjonowania. Uczestnicy – głównie mieszkańcy województwa małopolskiego – zwiedzali ogród, w którym rozbrzmiewała ludowa, lokalna muzyka i śpiew w wykonaniu Zespołu KGW „Korytniczanki" z Korytnicy w gminie Sobków.


Można było skosztować wspaniałych potraw i ciast przygotowanych przez gospodynie z Korytnicy oraz wędzonych ryb z Gospodarstwa Rybackiego „Biała Nida" z Karsznic.


W Małej Galerii muzeum czynna była wystawa „Wszechświat wokół nas", prezentująca zdjęcia kosmosu ze zbiorów amerykańskiej Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA).
Jak mówi Rafał Zaczkowski, astronom i autor wystawy, pokazuje ona cały wszechświat jaki nas otacza, jakie zjawiska występują na niebie, co możemy obserwować za pomocą zaawansowanych i profesjonalnych przyrządów, takich jak Teleskop Hubble'a. Są to różnego rodzaju mgławice – refleksyjne, planetarne, obszary H2, czy pozostałości po supernowych. Mamy również galaktyki soczewkowe, spiralne, eliptyczne, nieregularne, ale również mikromaty gwiazd.
Ta niezwykle interesująca wystawa potrwa do końca czerwca.