Polish English French German Italian Portuguese Russian Spanish
A- A A+
epowiat log logo euro2014 zpp log log polsa  bip logo eUrząd

DSC01094Tłumy mieszkańców powiatu, piękna pogoda, występy na ludową nutę – to podsumowanie tegorocznego VI Powiatowego Święta Kłosa.

Powiatowe Święto Kłosa, które odbyło się przy Centrum Kultury w Jędrzejowie w niedzielę, 31 maja, zgromadziło prawdziwe tłumy uczestników z całego powiatu jędrzejowskiego. Widać, że święto stało się już regionalną tradycją.
Już od kilku lat święto organizują wspólnie: LGD „Ziemia Jędrzejowska – Gryf", powiat jędrzejowski i gmina Jędrzejów. Otwarcia dokonali więc gospodarze uroczystości: Bogusława Wypych – prezes LGD, Edmund Kaczmarek – starosta jędrzejowski i Marcin Piszczek – burmistrz Jędrzejowa. Towarzyszyli im także goście: poseł Mirosław Pawlak, wicewojewoda świętokrzyski Paweł Olszak oraz przedstawiciel zaprzyjaźnionego powiatu będzińskiego – wicestarosta Emil Bystrowski, który przekazał życzenia dla mieszkańców ziemi jędrzejowskiej. Wśród wielu gości święta była także wiceminister obrony narodowej Beata Oczkowicz.
Zgodnie z tradycją, podczas Święta Kłosa wręczono honorowe odznaki „Zasłużony dla rolnictwa", które otrzymały 23 osoby z terenu całego powiatu. Starosta jędrzejowski nagrodził też, wytypowanych przez poszczególne gminy, laureatów corocznego konkursu „Super Producent zbóż w powiecie jędrzejowskim". Celem konkursu jest propagowanie nowoczesnych technologii produkcji i osiąganie wysokiego poziomu rentowności gospodarstwa przy jednoczesnej dbałości o środowisko. W tym roku ten tytuł otrzymali:
- Kamil Pietrzyk z gminy Imielno
- Dariusz Polczyk z gminy Jędrzejów
- Sylwester Gawron z gminy Małogoszcz
- Adam Pietrzyk z gminy Nagłowice
- Bogdan Grochal z gminy Oksa
- Jacek Niedbalski z gminy Sędziszów
- Mariusz Wawrzyło z gminy Słupia
- Tomasz Krzywda z gminy Sobków
- Piotr Nagły z gminy Wodzisław
Z kolei Bogusława Wypych, prezes LGD „Ziemia Jędrzejowska – Gryf", wręczyła podziękowania za dotychczasową współpracę z tym stowarzyszeniem dla samorządowców, przedstawicieli biznesu, organizacji pozarządowych, instytucji.

DSC01118
Oficjalne wystąpienia przeplatały się z występami artystycznymi, w wykonaniu Zespołu Tanecznego „Parada" z Centrum Kultury w Jędrzejowie, zespołów Kół Gospodyń Wiejskich z Korytnicy, Ignacówki, Rakoszyna, Nowej Wsi, a także – zespołu „Helios" z Sędziszowa oraz Kabaretu „Pigwa Show". Wystąpili także goście – młodzi artyści z Powiatowego Domu Kultury w Będzinie, którzy zaprezentowali kilka utworów wokalnych i wokalno-instrumentalnych.
Występy zakończyły się zabawą „pod gwiazdami", do której zaproszono wszystkich obecnych.
Ważną częścią Powiatowego Święta Kłosa był – jak co roku – jarmark produktów regionalnych, smakołyków przygotowanych przez KGW, a także – wytworów ludowego i artystycznego rękodzieła. Swoje stoiska miały też instytucje związane z rolnictwem, producenci maszyn. Nie zabrakło stoiska gości z powiatu tatrzańskiego, gdzie można było kupić wspaniałe, tradycyjne oscypki. Był także plac zabaw dla dzieci, pokazy łucznicze Klubu Sportowego „Karima" z Prząsławia, słowem – popołudnie niedzielne wypełnione po brzegi atrakcjami.
Przy wejściu do CK można było oglądać wystawę rzeźb nieprofesjonalnego artysty z Jędrzejowa – Jerzego Boryki.

DSC01144

„ZASŁUŻONY DLA ROLNICTWA"
- odznaka honorowa Ministra Rolnictwa

1. Zbigniew Pańczyk– Gmina Małogoszcz
2. Ryszard Bodzioch– Gmina Małogoszcz
3. Józef Suski– Gmina Małogoszcz
4. Zdzisław Nowak– Gmina Sędziszów
5. Sławomir Skrzypczyk– Gmina Sędziszów
6. Kazimierz Wasik– Gmina Sędziszów
7. Jerzy Gruszka – Gmina Sobków
8. Krzysztof Kosiński– Gmina Sobków
9. Robert Dąbek– Gmina Wodzisław
10. Tadeusz Łochowski– Gmina Wodzisław
11. Janina Bełz– Gmina Oksa
12. Zofia Olszak– Gmina Oksa
13. Krzysztof Kot– Gmina Oksa
14. Leszek Bratek– Gmina Słupia Jędrzejowska
15. Zdzisław Rusin– Gmina Słupia Jędrzejowska
16. Janusz Wójcik– Gmina Jędrzejów
17. Mariusz Gul - Gmina Jędrzejów
18. Wojciech Pakuła– Gmina Jędrzejów
19. Marian Król– Gmina Nagłowice
20. Bogdan Kokosiński– Gmina Imielno
21. Krzysztof Koza– Gmina Imielno
22. Sławomir Marzec– Gmina Imielno
23. Jerzy Toporski – Gmina Imielno