Polish English French German Italian Portuguese Russian Spanish
A- A A+
epowiat log logo euro2014 zpp log log polsa  bip logo eUrząd

UrDSC00996oczysty apel, a następnie defilada z pojazdami pożarniczymi i festyn dla mieszkańców – taki przebieg miały w tym roku powiatowe obchody Dnia Strażaka w Jędrzejowie, które odbyły się pod patronatem starosty jędrzejowskiego i burmistrza Jędrzejowa.

Cała uroczystość odbyła się na placu przy Centrum Kultury w Jędrzejowie, gdzie zgromadzili się strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej oraz poczty sztandarowe Ocho tniczych Straży Pożarnych z całego powiatu jędrzejowskiego. Razem ze strażakami świętowało wielu gości, m.in. poseł Mirosław Pawlak, wicewojewoda świętokrzyski Paweł Olszak, zastępca komendanta wojewódzkiego PSP w Kielcach st.bryg. Grzegorz Ryski, starosta jędrzejowski Edmund Kaczmarek, prezes Zarządu Powiatowego OSP w Jędrzejowie dh Krzysztof Nowak, burmistrzowie i wójtowie wszystkich gmin w powiecie, komendanci gminni OSP, przedstawiciele zaprzyjaźnionych firm i instytucji, a także – szefowie innych służb mundurowych.


Podczas apelu wręczono strażakom awanse i odznaczenia. Awansowani na wyższe stopnie służbowe zostali: na stopień aspiranta sztabowego: st. asp. Artur Gaim, na stopień ogniomistrza: mł. ogn. Paulina Belicka, na stopień młodszego ogniomistrza: st. sekc. Paweł Smerkowski, na stopień starszego sekcyjnego: sekc. Rafał Grot, sekc. Łukasz Kraczyński, sekc. Marek Michalecki, sekc. Krzysztof Pazera, sekc. Damian Wierzbicki, na stopień starszego strażaka: str. Zbigniew Kwiecień, str. Piotr Pazera.
Wśród odznaczeń był moment wyjątkowy. Za szczególne zasługi w upowszechnianiu idei pamięci narodowej oraz wyróżniającą się działalność związaną z upowszechnianiem miejsc walk i męczeństwa narodu polskiego, Przewodniczący Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa nadał Złoty Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej druhowi Kazimierzowi Wrońskiemu – członkowi Głównej Komisji Rewizyjnej Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz przewodniczącemu Komisji Rewizyjnej Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Kielcach. Akt nadania medalu został podpisany przez śp. prof. Władysława Bartoszewskiego.

DSC01024
Poświęcone zostały też trzy nowe pojazdy należące do Komendy Powiatowej PSP w Jędrzejowie: ford ranger, ford transit oraz quad. Poświęcenia dokonał o. Edward Stradomski, opat klasztoru cystersów w Jędrzejowie.
Strażacy usłyszeli wiele dobrych życzeń i podziękowań za swoją pracę i ofiarną służbę – od wicewojewody, przedstawicieli samorządu, a także za współpracę – z OSP, w imieniu których głos zabrał poseł Mirosław Pawlak oraz z policją, którą reprezentował komendant powiatowy Krzysztof Kozieł. Komendant powiatowy PSP w Jędrzejowie st.bryg. Tomasz Witecki również dziękował, zwłaszcza samorządom za ich zrozumienie i wsparcie zakupu nowych pojazdów.

 

 

 

DSC01053
Po części oficjalnej odbyła się defilada pododdziałów i pojazdów pożarniczych, którą poprzedzała orkiestra dęta OSP w Skalbmierzu i mażoretki w pięknych strojach. Za nimi jechały liczne pojazdy pożarnicze, które przejechały ulicą 11 Listopada do Rynku.
Następnie, w części festynowej, która odbywała się w amfiteatrze przy CK, wystąpił Zespół Taneczny Parada oraz kieleccy artyści estradowi: Krzysztof Kis i Maksymilian Chaba, a także kabaret „Hola Hola" i orkiestra dęta przy CK w Jędrzejowie.
Dla wszystkich chętnych była darmowa strażacka grochówka, czynne były też atrakcje dla dzieci.