Polish English French German Italian Portuguese Russian Spanish
A- A A+
epowiat log logo euro2014 zpp log log polsa  bip logo eUrząd

DSC01593Jak co roku w sierpniu, ziemię jędrzejowską odwiedzili uczestnicy Marszu Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej.

6 sierpnia około 250 osób wyruszyło z krakowskich Oleandrów. Dwa dni później, w sobotę „Kadrówka” dotarła do Wodzisławia, a w niedzielę wkroczyła do Jędrzejowa. Przed Domem Przypkowskich oczekiwały władze miasta i powiatu, dyrektor Muzeum im. Przypkowskich, Piotr Maciej Przypkowski oraz poseł Prawa i Sprawiedliwości, Andrzej Bętkowski., a także spora grupa mieszkańców.

Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej odbywał się nieprzerwanie do 1939 roku, kiedy to wojna przerwała tę tradycję patriotyczną. Dopiero w latach 80. powrócono do idei marszów. Obecnie Marsz ma charakter sportowo-obronny. Jego uczestnicy w ciągu siedmiu dni pokonują trasę z Krakowa do Kielc.

Po uroczystym powitaniu, goście i uczestnicy Marszu zwiedzili Muzeum im. Przypkowskich.Następnie wszyscy przemaszerowali ul. 11 Listopada pod siedzibę Starostwa Powiatowego, gdzie złożono kwiaty pod Dębem Niepodległości zasadzonym przez uczestników Marszu w 2004 roku.

DSC01653

- Serdecznie dziękujemy wam za uczestnictwo w tym rajdzie, za to że możemy was gościć pod budynkiem Starostwa Powiatowego w Jędrzejowie. Jesteśmy dumni, że możemy Was tu przywitać – powiedział Janusz Grabek, wicestarosta jędrzejowski.

 

Po uroczystej mszy w klasztorze oo. cystersów, piechurzy rozpoczęli marsz do miejscowości Chojny nad Nidą, gdzie rozłożyli obóz i skąd wymaszerowali do Chęcin.