Polish English French German Italian Portuguese Russian Spanish
A- A A+
epowiat log logo euro2014 zpp log log polsa  bip logo eUrząd

DSC01859Tegoroczne Dożynki Powiatowe odbyły się w ostatnią niedzielę sierpnia w Nagłowicach. Było bardzo upalnie, mino to dopisali zarówno goście, jak i mieszkańcy powiatu – były prawdziwe tłumy.

Najważniejszą częścią dożynek jest część obrzędowa, poprzedził ją przemarsz pięknego korowodu z chlebem i wieńcami spod Urzędu Gminy na boisko Zespołu Placówek Oświatowych w Nagłowicach. Korowód prowadziła orkiestra dęta z Słupi Jędrzejowskiej pod batutą Tomasza Nowaka.
Następnie odbyła się polowa msza św. celebrowana przez proboszcza z Nagłowic Wacława Woźnicę, w czasie której poświęcono chleb z tegorocznych zbiorów i wieńce dożynkowe, wykonane przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich z całego powiatu.
Po mszy, starostowie dożynek: Agata Zawłocka z Nowej Wsi w gminie Nagłowice i Michał Nawarro z Jędrzejowa przekazali poświęcony chleb gospodarzom - powiatu: staroście jędrzejowskiemu Edmundowi Kaczmarkowi i przewodniczącej Rady Powiatu Ewie Kubas-Samociuk oraz gminy: wójt Nagłowic Monice Bolewskiej i przewodniczącej Rady Gminy Urszuli Wojtasik-Kaczmarek.

W ich imieniu starosta Edmund Kaczmarek obiecał, że postarają się dzielić chleb sprawiedliwie. Po zwyczajowym obtańczeniu chleba przez dziewczęta w ludowych strojach, nadszedł czas na przekazanie wieńców.
Wspaniałe dzieła gospodyń – wieńce ze zbóż, traw, kwiatów, owoców, warzyw, nasion i wszelkich naturalnych materiałów – przekazywały Koła Gospodyń Wiejskich z poszczególnych gmin. Najwięcej – sześć wieńców – zaprezentowały panie z gminy gospodarzy – Nagłowic. Wieńce wręczano przedstawicielom samorządu powiatu oraz włodarzom dziewięciu gmin tworzących nasz powiat. Były tez wieńce przeznaczone dla wicewojewody świętokrzyskiego Pawła Olszaka, dla radnych sejmiku wojewódzkiego: Grzegorza Gałuszki oraz Bogusławy Wypych, dla dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy Arkadiusza Piecyka, dla Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty Małgorzaty Muzoł oraz dla strażaków i leśników.

Dożynki w Nagłowicach odwiedzili posłowie: do Parlamentu Europejskiego  - Andrzej Szejna oraz do Sejmu RP - Marek Gos i Mirosław Pawlak.

W części oficjalnej dożynek udekorowano rolników medalami Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi „Zasłużony dla rolnictwa”. Starosta jędrzejowski Edmund Kaczmarek wręczył też nagrody dla wsi, które zwyciężyły w konkursie „Piękna i przyjazna dla środowiska wieś jędrzejowska”. Sołtysi wsi Warzyn, Piaski oraz Węgleszyn-Dębina odebrali – w imieniu społeczności wiejskich – kosiarki samojezdne ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Jędrzejowie.DSC01845
W sumie – dobra zabawa i dużo atrakcji. Dożynkom towarzyszył ogromny wybór stoisk ze smacznymi potrawami Kół Gospodyń Wiejskich i innymi smakołykami, rękodziełem, zabawkami, ale także - informacjami dla rolników, czy maszynami. Nie mogły narzekać rodziny z dziećmi, dla których były przygotowane zjeżdżalnie, mini park linowy, trampoliny i inne miejsca do zabawy.
Miłośnicy folkloru na pewno ucieszyli się z występu Kapeli Stefana WyczyńskiegDSC01922o, która niezmiennie pozostaje na bardzo wysokim poziomie wykonania. Kapela ta towarzyszyła także części obrzędowej dożynek, „ogrywając i ośpiewując” wieńce dożynkowe.
Wielbiciele tańca rozpoczęli zabawę tuż po części obrzędowej – podczas występów KGW Rakoszyn pod wodzą Leszka Wawrzyły i gwiazdy wieczoru - zespołu góralskiego „Ondraszki”, a później świetnie się bawili aż do północy przy muzyce w bardzo dobrym wykonaniu zespołu „Haeven”. W części artystycznej wystąpiły też dzieci z chóru szkolnego ZPO w Nagłowicach.

 

Medale „ZASŁUŻONY DLA ROLNICTWA” otrzymali:

1. Zbigniew Pańczyk– Gmina Małogoszcz
2. Józef Suski– Gmina Małogoszcz
3. Zdzisław Nowak – Gmina Sędziszów
4. Krzysztof Kosiński– Gmina Sobków
5. Robert Dąbek – Gmina Wodzisław
6. Janusz Wójcik – Gmina Jędrzejów
7. Wojciech Pakuła – Gmina Jędrzejów
8. Marian Król– Gmina Nagłowice
9. Bogdan Kokosiński – Gmina Imielno
10. Krzysztof Koza– Gmina Imielno
11. Sławomir Marzec – Gmina Imielno
12. Jerzy Toporski – Gmina Imielno
13. Tadeusz Soboń– Gmina Oksa
14. Ireneusz Bartos – Gmina Oksa
15. Ryszard Flak– Gmina Słupia
16. Tadeusz Błaszczyk – Gmina Słupia