Polish English French German Italian Portuguese Russian Spanish
A- A A+
epowiat log logo euro2014 zpp log log polsa  bip logo eUrząd

doz f 2015Miniona niedziela w powiecie jędrzejowskim upłynęła pod znakiem dożynek. Święto rolników i plonów przyciągnęło do Nagłowic tłumy mieszkańców. I nic dziwnego, bo na ten dzień przygotowano szereg atrakcji, nagród i wyróżnień za trudną pracę na roli.

Hucznie, głośno i naprawdę wesoło. Tak było przez niemal całą niedzielę w Nagłowicach. A to za sprawą powiatowego święta plonów, którego głównym elementem, tradycyjnie są dożynkowe wieńce.

- Nasz wieniec był bardzo pracochłonny. Zaczęliśmy od zbioru zbóż, potem była konstrukcja, następnie specjalne ozdoby – wyliczała Lidia Turek z Koła Gospodyń Wiejskich z miejscowości Węgleszyn-Dębina.

By na dożynkach powiatu jędrzejowskiego wieniec mógł się tak okazale prezentować, przez prawie cztery tygodnie pracowało nad nim po 7-8 osób dziennie. Wieńce tradycyjnie powstały z tego, czym obrodziła jędrzejowska ziemia.

- Idea dożynek jest taka, żeby podziękować rolnikom za trud włożony w uprawę ziemi. To wymaga naprawdę wiele wysiłku, bo jest to zakład pod gołym niebem. Wiele jest tu niespodzianek, jak choćby susza. Jest za co rolnikom dziękować, stąd to dzisiejsze święto – mówił Edmund Kaczmarek, starosta powiatu jędrzejowskiego.

W programie święta plonów znalazło się również wręczenie odznak honorowych „Zasłużony dla rolnictwa”. Przyznano również nagrody w konkursie „Piękna i przyjazna dla środowiska Wieś Jędrzejowska”.

- W nagrodę otrzymaliśmy kosiarkę samojezdną. Ten sprzęt bardzo przyda nam się w dalszym upiększaniu naszej miejscowości – tłumaczył Kamil Waluśkiewicz, sołtys miejscowości Węgleszyn-Dębina.

Jak się okazało, w miejscowościach biorących udział w konkursie na najpiękniejszą wieś jędrzejowską, nie było przypadków. Mieszkańcy tak koordynowali swoje działania, by sianie trawy czy urządzanie obejść odbywało się w jednym czasie.

- Najpierw zakupione zostały rośliny, potem równocześnie zaczęliśmy zagospodarowanie – wyjaśnia Monika Bolewska, wójt Nagłowic.

Ogrodowe kosiarki dla najpiękniejszych miejscowości ufundował starosta jędrzejowski.

- W województwie świętokrzyskim jest konkurs na piękną zagrodę. My mamy konkurs na najpiękniejszą miejscowość powiatu. Jak miejscowości będą piękne, za nimi pójdą gminy, powiaty i w końcu cała Polska – przyznawał starosta Edmund Kaczmarek.

Dożynkowej zabawie towarzyszyły liczne kiermasze, a ze sceny niemal przez cały czas płynęły dźwięki ludowych zespołów. Z tak bogatego programu uroczystości skorzystały setki mieszkańców powiatu jędrzejowskiego.

W czasie święta plonów pojawił się oczywiście temat suszy, która nie ominęła również naszego regionu. Choć w przypadku powiatu jędrzejowskiego, susza nadeszła już po żniwach, więc w tym zakresie straty nie powinny być duże.

Powiatowe dożynki, po reaktywacji powiatu jędrzejowskiego, odbyły się już po raz 13. Spotkanie w Nagłowicach zakończyła wieczorna zabawa taneczna.