Polish English French German Italian Portuguese Russian Spanish
A- A A+
epowiat log logo euro2014 zpp log log polsa  bip logo eUrząd

wter 2015Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jędrzejowie obchodził dziś 20. rocznicę nadania szkole imienia gen. Stefana Roweckiego „Grota”. Przy tej uroczystości zorganizowano również spotkanie kombatantów z okazji Dnia Weterana.

Uroczystości upamiętniające 20-lecie nadania Zespołowi Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jędrzejowie rozpoczęła uroczysta msza święta w klasztorze oo. Cystersów. Po mszy, przeniesiono się do szkoły, która obchodziła swoje święto. Tam przybliżono sylwetkę i życiorys generała Stefana Roweckiego „Grota”, a także przedstawiono program słowno-muzyczny poświęcony jego osobie. Dodatkowo z okazji Dnia Weterana zasłużonym kombatantom wręczono odznaczenia.

- Dzisiaj w Jędrzejowie była okazja, żeby oddać hołd weteranom, podziękować im za wolną Polskę i pokazać młodemu pokoleniu jak kiedyś ludzie podchodzili do polskości, do swojej ojczyzny. To okazja, żeby zwrócić ich uwagę na zatracanie się tych wartości. Chociaż słuchając programu, który przygotowała szkoła, tego nie widać. Nauczyciele dbają o wychowanie patriotyczne młodzieży i oby takich szkół jak ta w Polsce było jak najwięcej. Uważam jednak, że wychowanie patriotyczne tak naprawdę zaczyna się w domu. Myślę, że rodzice powinni w tym zgiełku, codzienności spraw, poświęcić chociaż chwilkę i zwrócić uwagę dzieci na trochę inne wartości niż tylko te doczesne – odpowiada wiceminister obrony narodowej Beata Oczkowicz.

- To pierwszy raz, kiedy łączmy uroczystości. Tak się złożyło, że u nas jest okrągła rocznica nadania szkole imienia i zbiegło się to z nadaniem odznaczeń wojskowych oraz państwowych. Myślę, że jest to ważne przede wszystkim dla weteranów, którzy widzą, że są potrzebni i mile widziani. Natomiast dla uczniów z racji tego, iż związani są od dziadów, pradziadów, ojców z tym wszystkim to dla nich dobra lekcja historii – wyjaśnia dyrektor placówki Jolanta Jędrzejewska.

- W roku 1994 w naszej szkole odbywał się zjazd żołnierzy Armii Krajowej i po tym zjeździe przyszła propozycja od nich, aby szkole nadać imię Stefana Roweckiego „Grota”. My przez rok przygotowaliśmy się do tej uroczystości, zapoznawaliśmy się z historią, życiorysem generała. Po roku zapadła decyzja Rady Pedagogicznej, aby został on patronem szkoły – dodaje wicedyrektor ZSP nr 2 w Jędrzejowie Bernard Suchmiel.

- Jest tak, że wielu uczy się z książek, komputera, czy wikipedii. Natomiast wielu chce też porozmawiać z kimś kto przeszedł trudne chwile, który jeszcze dziś daje świadectwo swoim życiem, swoją postawą dzierżąc sztandar, który był mu wierny przez całe życie. Dzisiaj też odbyła się ta miła uroczystość ślubowania na 20-letni sztandar szkoły z parafrazą słów przysięgi „Grota” Roweckiego. Myślę, że wielu z tych młodych ludzi, którzy dzisiaj przysięgali, te słowa pozostaną na 4 lata nauki, a może i na całe życie. Czego im bardzo życzę – mówi Edmund Kaczmarek, starosta powiatu jędrzejowskiego.

Organizatorami tego wydarzenia byli starosta jędrzejowski, dyrekcja zespołu szkół ponadgimnazjalnych nr 2 w Jędrzejowie im. gen. Stefana Roweckiego „Grota”, Powiatowa Rada ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Światowy Związek Żołnierzy AK Koło w Jędrzejowie.