Polish English French German Italian Portuguese Russian Spanish
A- A A+
epowiat log logo euro2014 zpp log log polsa  bip logo eUrząd

p2asBiegać każdy może. I coraz więcej osób uprawia właśnie ten sport. Bieganie jest również stałym elementem różnych akcji i lokalnych wydarzeń. I tak też w Jędrzejowie po raz drugi odbył się jędrzejowski bieg uliczny im. bł. Wincentego Kadłubka. Bieg Cystersów cieszy się ogromnym zainteresowaniem, o czym świadczy fakt, że wtedy do Jędrzejowa przybywają biegacze z całej Polski.

Coraz więcej Polaków biega - temu nie da się zaprzeczyć. Biegamy latem i zimą. Zdrowy i aktywny styl życia stał się modny. Niedługo, może to właśnie bieganie stanie się naszym narodowym sportem. A do biegania zachęcają także uliczne biegi, te charytatywne i organizowane przy każdej możliwej okazji. I tak też stało się w Jędrzejowie. Tu bieg uliczny odbywa się z okazji rocznicy beatyfikacji bł. Wincentego Kadłubka.

- Bieg jest wokół Klasztoru Cystersów, a Cystersi to przede wszystkim Wincenty Kadłubek. Dziś mija 251. rocznica jego beatyfikacji - powiedział Janusz Grabek, wicestarosta powiatu jędrzejowskiego.

Bieg Cysterski w Jędrzejowie odbył się po raz drugi. 143 biegaczy miało do pokonania 5-kilometrową trasę, czyli trzy okrążenia wokół Opactwa Cystersów. Zanim jednak uczestnicy stanęli na linii startowej, obowiązkowa była rozgrzewka.

- Dzisiaj z okazji rocznicy ślubu urządziliśmy sobie z mężem taki prezent, bo dzisiaj obchodzimy 18. rocznicę ślubu, więc biegniemy razem – powiedziała uczestniczka biegu.

Po intensywnej rozgrzewce uczestnicy stanęli na linii startu i po wystrzale ruszyli w kierunku mety.
Choć cel był jeden – zwycięstwo, to najważniejsza była dobra zabawa i aktywność uczestników, którym nawet pogoda, choć słoneczna, ale mroźna nie przeszkodziła w starcie.

- Celem tego biegu jest przede wszystkim promocja Jędrzejowa. Dzisiaj biegną zawodnicy z Warszawy, Zakopanego, Szczecina, Katowic, Krakowa i okolicznych miejscowości - dodał Kazimierz Nowakowski, organizator Biegu Cysterskiego.

Bezkonkurencyjny okazał się Łukasz Woźniak ze Strawczyna, który daleko w tyle pozostawił resztę zawodników. Kiedy biegaczom pozostało ostatnie okrążenie, on stał już na mecie z medalem.

- No dałem czadu na tym biegu. Nie ukrywam, że to drugi bieg w ten weekend. Dzień wcześniej wygrałem w Skarżysku bieg na 10 km - powiedział Łukasz Woźniak, zwycięzca biegu.

Bieg Cysterski cieszy się dużym zainteresowaniem, dlatego też organizatorzy już zapowiedzieli kolejną edycję i zaplanowali ją na 9 października 2016 roku.