Polish English French German Italian Portuguese Russian Spanish
A- A A+
epowiat log logo euro2014 zpp log log polsa  bip logo eUrząd

Fot osrodTen rok jest szczególny dla Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego im. Marii Grzegorzewskiej w Jędrzejowie. A to dlatego, że obchodzi on 55-lecie powstania i 40-lecie placówki w Węgleńcu. Szczególne jest również samo miejsce, bo nie było ono nigdy jedynie instytucją oświaty, a placówką, gdzie spotyka się miłość, pokora i chęć niesienia pomocy potrzebującym.

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy rozpoczął swoją działalność w 1960 roku. W tej chwili kształceniem obejmuje wszystkie rodzaje niepełnosprawności intelektualnej we wszystkich typach szkół. Placówka pod swoimi skrzydłami ma około 200 uczniów i uczestników terapii zajęciowej.

- Kształcimy dzieci od 3. do 25. roku życia, a z racji tego, że w naszych strukturach znajduje się również warsztat terapii zajęciowej, przygotowujemy podopiecznych do pracy zawodowej - powiedziała Agnieszka Zaczkowska, dyr. Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Jędrzejowie.

W tym roku ośrodek obchodzi kilka ważnych jubileuszy: 55-lecie powstania, 40-lecie placówki w Węgleńcu, 10-lecie nadania imienia i sztandaru dla ośrodka, również 10-lecie Stowarzyszenia RAZEM oraz 30-lecie Olimpiad Specjalnych w Polsce. W związku z tym, nie mogło obyć się bez uroczystych obchodów i występów oraz pasowania pierwszoklasistów.

„Wszyscy ludzie mają tę samą godność” to motto ośrodka, które przyświeca mu od wielu lat. Jak zaznacza dyrektor placówki, wszystkie te jubileusze łączą w sobie przesłanie, że są wśród nas osoby niepełnosprawne, należy im się szacunek i godność i mają one swoje prawa do życia w społeczeństwie.

- Przez obecność ośrodka w naszym mieście i powiecie udaje się likwidować bariery. Chodzi o to, żeby ludzi zaakceptować takimi, jacy są i dostrzec te cechy Archimedesa, a nie dostrzegać tylko pięty Achillesowe – powiedział Edmund Kaczmarek, starosta powiatu jędrzejowskiego.

O tym, jak ludzie niepełnosprawni intelektualnie uzależnieni są od środowiska i pomocy w pełni sprawnych osób wiedzą najlepiej pedagodzy, którzy poświęcają swoje życie dla drugiego człowieka. Podczas uroczystości wielokrotnie mówiono o tym, że jest to misja i powołanie. Pani Ewa Struzik świadomie wybrała swoją drogę zawodową i pracę z niepełnosprawnymi. Przyznaje, że ta praca, to całe jej życie.

- W praktyce zawodu nauczyciela, każdy ko chce wejść na tę ścieżkę powinien przyjść na praktykę do takiej szkoły. Dlatego, że kontakt z tymi dziećmi uczy pokory, otwiera serce i inne spojrzenie na nasze życie i świat, nabieramy dystansu i stajemy się lepszymi ludźmi - dodała Ewa Struzik, nauczyciel w ośrodku w Węgleńcu.

Nie da się ukryć, że Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, jak każda tego typu placówka ma mnóstwo potrzeb. Z okazji jubileuszu starosta obiecał, że najpilniejsza na chwilę obecną potrzeba placówki zostanie spełniona.

- Wiemy, że będzie to finansowe wsparcie, wspólnie zdecydujemy, co za to zakupimy. Potrzeb mamy bardzo dużo – dodała Agnieszka Zaczkowska, dyr. Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Jędrzejowie.

Patronat honorowy nad wszystkimi jubileuszami objął starosta jędrzejowski, Edmund Kaczmarek.