Polish English French German Italian Portuguese Russian Spanish
A- A A+
epowiat log logo euro2014 zpp log log polsa  bip logo eUrząd

DSC02821"Wolność nigdy nie jest dana raz na zawsze, trzeba o nią dbać i ją pielęgnować. Potrzebna jest zgoda, a naszą wspólną powinnością jest nauka i praca, tak aby zostawić nasz powiat, a także cały kraj, w lepszym stanie, niż go zastaliśmy" - mówił podczas obchodów Święta Niepodległości starosta jędrzejowski Edmund Kaczmarek.

Powiat jędrzejowski uroczyście świętował dzień rocznicy wyzwolenia Polski z długiej niewoli. Nabożeństwo za Ojczyznę w kościele Św. Trójcy, a następnie przemarsz pod pomnik Bohaterów Ziemi Jędrzejowskiej to już tradycja.

W tym roku w uroczystościach wzięły udział 23 poczty sztandarowe, poprzedzane przez orkiestrę dętą z Małogoszcza. Bardzo wiele było też delegacji składających kwiaty pod pomnikiem - od samorządowców, przez służby mundurowe, partie polityczne, stowarzyszenia, aż po młodzież szkolną, a nawet dzieci, reprezentujące szkoły podstawowe.

Nie zabrakło oczywiście przedstawicieli związków kombatanckich, a szczególną atrakcją niepodległościowej imprezy była młodzież klas mundurowych ZDZ w Jędrzejowie, która pełniła wartę przy pomniku i układała pod nim przyniesione przez delegacje kwiaty.

DSC02885Po części oficjalnej w Parku 700-lecia odbył się pokaz sprzętu i pojazdów służb mundurowych i ratowniczych. Szczególnie dzieci miały wiele atrakcji. Można było wejść do pojazdów, obejrzeć je z bliska i porozmawiać z przedstawicielami służb: wojska, policji, straży, pogotowia, GOPR, służby celnej, Służby Ochrony Kolei, Inspekcji Transportu Drogowego, czy straży leśnej. Obecne były także grupy rekonstrucji historycznych oraz grupa paramilitarna Commando Nr 10 z Małogoszcza.

Dla chętnych był również poczęstunek: smaczna wojskowa grochówka z kotła, fundowana przez gospodarza uroczystości - starostę jędrzejowskiego.