Polish English French German Italian Portuguese Russian Spanish
A- A A+
epowiat log logo euro2014 zpp log log polsa  bip logo eUrząd

aaaazazW sobotę w jędrzejowskim Muzeum im. Przypkowskich otwarto niecodzienną wystawę „Guzły i Sploty”. Prezentowane na niej są dzieła Jadwigi Wosik, artystki z Częstochowy. Organizatorem wernisażu było Muzeum oraz Jurajskie Stowarzyszenie Artystów i Twórców Ludowych w Janowie.

Jadwiga Wosik urodziła się w 1935 r. w Częstochowie. Jej dzieła można oglądać na całym świecie. Niecodzienna kolekcja tkaniny unikatowej dotarła również do Jędrzejowa. W sobotę, w Muzeum im. Przypkowskich otwarta została wystawa Guzły i Sploty”. Niestety, ze względu na stan zdrowia, autorka nie mogła uczestniczyć w wernisażu osobiście.

Otwarciu wystawy towarzyszył występ Jędrzejowskiego Chóru Miejskiego. Choć od świąt Bożego Narodzenia minął już prawie miesiąc, to nic nie stało na przeszkodzie, by odwiedzających uraczyć wieloma bardziej lub mniej znanymi kolędami.

Bożonarodzeniowy klimat udzielił się również dyrektorowi Muzeum. Piotr Maciej Przypkowski opowiadał o tradycji kolędowania, jaką można było spotkać na terenach dzisiejszego powiatu jędrzejowskiego.

- Pamiętam jeszcze, kiedy zimy w okolicach świąt były bardzo srogie, chodzili po domach kolędnicy. Ich wizyta rozpoczynała się od wspólnego śpiewania, a później przedstawiali różne scenki - opowiada Piotr Maciej Przypkowski.

„Moja sztuka to ciche stąpanie po niteczce życia” mówiła Jadwiga Wosik. Artystka otrzymała m.in. wyróżnienia Ministra Kultury i Sztuki. Od 1997 roku należy również do międzynarodowego stowarzyszenia sztuki z siedzibą we Francji.