Polish English French German Italian Portuguese Russian Spanish
A- A A+
epowiat log logo euro2014 zpp log log polsa  bip logo eUrząd

star jedrzeZnamy już szczegółowe plany budżetowe gminy i powiatu jędrzejowskiego na rok 2016. Miasto chce przeprowadzić wiele inwestycji drogowych i rewitalizacyjnych, natomiast starostwo chce mocno wesprzeć edukację.

Budżet miasta i powiatu to jeden z istotniejszych czynników rozwojowych regionu, które władze uchwalają z początkiem każdego roku. O tym na co gmina i starostwo przeznaczy środki w roku bieżącym opowiedział nam burmistrz Jędrzejowa, Marcin Piszczek, oraz starosta jędrzejowski, Edmund Kaczmarek.

- Dochody gminy planowane są na poziomie 74 milionów, a wydatki to 76 milionów. 2 miliony 400 tysięcy złotych jest deficytu, aczkolwiek tak jak co roku staramy się by tego deficytu było jak najmniej lub w ogóle go nie było, tak jak było do tej pory przez ostanie lata. Inwestycje sięgną 10 milionów złotych. Nie ruszyły jeszcze środki unijne na które liczyliśmy na ten rok, aczkolwiek my już się do pewnych rzeczy przygotowujemy – mówi Marcin Piszczek, burmistrz Jędrzejowa.

- Mamy 80 milinów budżetu. Z tego 15% to są inwestycje i myślę, że to nie jest zły wskaźnik, aczkolwiek wiele środków, tych które są na inwestycje, są częścią tego, co możemy włożyć, czyli naszego wkładu, mam dużą nadzieję, że wreszcie ruszą programy unijne z których będziemy mogli, w jakimś procencie, polepszyć nasz budżet rozwojowy – mówi Edmund Kaczmarek, starosta jędrzejowski.

Największe zadanie jakie czeka miasto to modernizacja osiedla Zamoście za kwotę 7 milionów złotych, która prawdopodobnie rozpocznie się już w kwietniu. Drugą dużą inwestycją będzie modernizacja rynku.

- Zabezpieczyliśmy środki na dokumentację. W trzecim kwartale tego roku są planowane nabory wniosków na dofinansowanie projektów związanych z rewitalizacją. Ostatnia z tych większych i ważniejszych inwestycji to złożony wniosek o dofinansowanie na środki inwestycyjne. Środki zabezpieczone w Wieloletniej Prognozie Finansowej z racji tego, że jest to zadanie wieloletnie i będzie dość kosztowne, bo gdzieś koło 6 milionów planujemy wpompować w tereny, które mam nadzieję, wkrótce jędrzejowską podstrefą Krakowskiej Strefy Ekonomicznej. Czekamy tylko na podpis ministra – mówi burmistrz Jędrzejowa.

Powiat planuje przeznaczyć ponad 30% uchwalonego budżetu na rozwój edukacji.

- Dokładamy do bieżącej działalności szkół i placówek oświatowych około 2 milionów. To będą również drogi, pomimo że jest ich dużo i są dobrze zrobione. Dzisiaj mieszkańcy chcą mieć chodniki, dbać o bezpieczeństwo i estetykę. To musimy zapewnić, bo tego chcą mieszkańcy i nie ma się co dziwić, bo żyjemy w XXI wieku – mówi starosta jędrzejowski.

Tegoroczne budżety to także szereg mniejszych inwestycji. Miasto chce przeznaczyć środki, między innymi, na chodniki i oświetlenie, natomiast powiat w swoich wydatkach chce wspomóc opiekę społeczna oraz kulturę.