Polish English French German Italian Portuguese Russian Spanish
A- A A+
epowiat log logo euro2014 zpp log log polsa  bip logo eUrząd

straosta pomocZ początkiem roku ruszyły punkty nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie powiatu jędrzejowskiego. W minionym miesiącu adwokaci i radcy prawni udzielili blisko stu porad z zakresu uprawnień, obowiązków oraz sporządzania pism w sprawach prawnych.

Od stycznia bieżącego roku można bezpłatnie korzystać z pomocy prawnej zlokalizowanej w czterech miejscach na terenie powiatu jędrzejowskiego. Osoby uprawnione do skorzystania z poradnictwa mogą zgłosić się do punktu w Miejsko – Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Sędziszowie i Urzędzie Miasta i Gminy w Małogoszczu. Kolejne dwie lokalizacje znajdują się na terenie miasta Jędrzejów.

- W Jędrzejowie to zadanie jest realizowane przez wyłonione, zgodnie z ustawą, organizacje pozarządowe. Jest to Fundacja Miśka Zdziśka „Błękitny Promyk Nadziei” w budynku Starostwa Powiatowego na ulicy Armii Krajowej 9 oraz Ognisko „Caritas” - mówi Edmund Kaczmarek, starosta jędrzejowski.

Bezpłatna pomoc prawna nie obejmuje spraw podatkowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, z zakresu prawa celnego, dewizowego i handlowego.

- Całe spectrum zapisane jest w ustawie. Na pewno nie może być zastępstwa procesowego. To są różne rzeczy z administracji oraz sporządzanie wzorów pism procesowych. Jest to podstawowa pomoc, nie może być tak, że adwokat zrobi wszystko. On może doradzić, wskazać ścieżkę, co po kolei robić, by nie popaść w większe tarapaty. To jest w ustawie szczegółowo określone – mówi Edmund Kaczmarek.

W powiecie jędrzejowskim wciąż działa i udziela porad powiatowy rzecznik do spraw konsumenta, który udziela pomocy w zakresie prawa kupieckiego i konsumenckiego.

 

Źródło: http://www.tvswietokrzyska.pl/jedrzejow/wiadomosci/jedrzejow/item/15869-szukasz-pomocy-prawnej-sprawdz-gdzie-mozesz-ja-uzyskac.html