Polish English French German Italian Portuguese Russian Spanish
A- A A+
epowiat log logo euro2014 zpp log log polsa  bip logo eUrząd

zsp sedzZespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Sędziszowie to placówka, która w rozstrzygniętym niedawno konkursie „Szkoła dla pracodawców, pracodawcy dla szkoły”, organizowanym przez Krajowy Ośrodek Wspierania Edukacji Zawodowej i Ustawicznej została laureatem. Co jest w tej szkole, że wybija się ponad przeciętność? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Już na pierwszy rzut oka Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Sędziszowie wzbudza zaufanie. Kameralne sale, usytuowanie szkoły, a także przyjazna dyrekcja, to wszystko wpływa na kapitalną atmosferę. Powstanie szkoły datuje się na rok 1945.

Nie sposób wymienić wszystkich osiągnięć szkoły. Jednak ostanie lata placówka może zaliczyć do szczególnie udanych. 

- W branży technik mechanik jesteśmy obecnie sklasyfikowani na dziewiątym miejscu w kraju. W ubiegłym roku szkoła została wyróżniona przez Ministra Gospodarki za efektywna współpracę z pracodawcami oraz środowiskiem lokalnym  - informuje TVŚ dyrektor szkoły, Leszek Szkliniarz.

Świętokrzyski Klaster Edukacji Zawodowej powstał między innymi z inicjatywy ZSP w Sędziszowie. 

Szkoła posiada specjalistyczne pracownie, co w znacznym stopniu pomaga uczniom uzyskiwać dobre wyniki z przedmiotów zawodowych. Do jednych z najciekawszych zajęć należą lekcje informatyki.

- Przede wszystkim na zajęciach z informatyki staramy się, żeby uczniowie zapoznając się z budową komputerów i możliwościami różnych aplikacji, mogli zacząć tworzyć własne zestawy komputerowe, bazy danych oraz strony internetowe – powiedział Marcin Jasiński, nauczyciel informatyki w ZSP w Sędziszowie.

Dumą szkoły jest pracownia CNC, gdzie uczniowie zapoznają się z pracą i oprogramowaniem obrabiarek sterowanych numerycznie.

- W tej pracowni prowadzimy zajęcia z obsługi i programowania obrabiarek CNC. Mamy tutaj maszynę oraz oprogramowanie symulacyjne, stwarzające idealne warunki do nauki i trenowania na przemysłowych sterownikach stosowanych w wielu maszynach do obróbki skrawaniem. Docelowo pracownia będzie dawała możliwość certyfikowania operatorów i programistów CNC - tłumaczy Piotr Walczak nauczyciel w ZSP.

 

Te wszystkie nowinki robią wrażenie, ale wydaje się, że najważniejszą sprawą dla uczniów szkoły jest perspektywa podjęcia pracy po zakończonej nauce. Jak się okazuje, z tym problemu nie ma, a doskonałe przygotowanie zawodowe bardzo w tym pomaga. 

- Dzięki umowie z zakładem sąsiadującym ze szkołą młodzież odbywa tam zajęcia warsztatowe, a także praktyki zawodowe, mając do czynienia z nowinkami technologicznymi i specjalistyczna kadrą – kończy Leszek Szkliniarz dyrektor szkoły.

Nie pozostaje nic innego, jak zachęcić młodych ludzi z regionu do rozważenia oferty szkoły. W dobie rosnącej popularności szkolnictwa zawodowego, szkoły takie jak ZSP w Sędziszowie mają przed sobą spokojną przyszłość.