Polish English French German Italian Portuguese Russian Spanish
A- A A+
epowiat log logo euro2014 zpp log log polsa  bip logo eUrząd

szkol wodzZespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Wodzisławiu od 2004 roku prowadzi kształcenia w tak zwanych klasach mundurowych. Wprowadzone w ramach innowacji pedagogicznej kształcenie szybko okazało się sukcesem.W skład Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Wodzisławiu wchodzi Liceum Ogólnokształcące i Policealna Szkoła dla Dorosłych. Klasy militarno – sportowe i policyjno – prawne kształcą młodzież w zakresie przygotowania do pracy w tzw. służbach mundurowych.

- Klasy mundurowe przeznaczone są dla ludzi, którzy wiążą swoją przyszłość z pracą w wojsku, policji czy straży pożarnej – wyjaśnia Tadeusz Mendrala, dyrektor ZSP w Wodzisławiu.

Aktualnie w szkole w klasach mundurowych uczy się ponad sto osób. Wielkim atutem szkoły jest własny internat, co pozwala młodzieży zamiejscowej znaleźć zakwaterowanie w komfortowych warunkach.

W ramach innowacji pedagogicznych szkoła współpracuje z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych na Bukówce w Kiecach. Młodzież zapoznaje się z bronią i sprzętem. Prowadzone jest szkolenie strzeleckie, co ważne, w profesjonalnej strzelnicy tuż przy szkole.

- To prawda, że nie każda szkoła może się pochwalić zajęciami na strzelnicy, która znajduje się przy szkole – mówi z dumą Andrzej Malec nauczyciel Edukacji dla bezpieczeństwa dodaje:
- Uczniowie nie muszą kupować śrutu, ani innego sprzętu potrzebnego na nauki strzelania, wszystko zapewnia gmina.

Powiedzenie „za mundurem panny sznurem” w przypadku ZSP w Wodzisławiu, przynajmniej w część dotyczącej dziewcząt, się nie sprawdza. Do szkoły uczęszcza wiele uczennic, a ich tężyzna fizyczna wzbudza podziw.

Do wszystkich zalet, które niewątpliwie szkoła oferuje możemy dodaj jeszcze jedną – bardzo ważną: atmosferę. Rzadko się zdarza, by relacje między uczniami i nauczycielami były tak przyjazne.

Źródło: http://www.tvswietokrzyska.pl/jedrzejow/wiadomosci/wodzislaw/item/16818-za-mundurem-inie-tylko.html