Polish English French German Italian Portuguese Russian Spanish
A- A A+
epowiat log logo euro2014 zpp log log polsa  bip logo eUrząd

dom dzieckaTo był wyjątkowy dzień dla Domu Dziecka w Nagłowicach. Placówka obchodzi w tym roku zacny jubileusz 70-lecia powstania. To miejsce to prawdziwy dom, a praca to powołanie – mówili pracownicy i podopieczni domu. Choć nie zawsze jest wesoło, to tego dnia wszyscy wspólnie świętowali z uśmiechami na twarzy.

Dom Dziecka w Nagłowicach rozpoczął swoją działalność dokładnie 70 lat temu. Wychował w swoich murach wiele pokoleń dzieci i młodzieży. Na chwilę obecną na terenie pięciu placówek jest 53 dzieci. A ilu wychowało to miejsce?

- Przez te 70 lat? Liczyłem. 1130 dzieci - powiedział Jarosław Stankiewicz, dyrektor.

W Domu znajdują się dzieci i młodzież w różnym wieku, po różnych przejściach i sytuacjach życiowych. To, co jest najtrudniejsze, to stworzyć dzieciom prawdziwy dom, a przynajmniej jego namiastkę.

- My staramy się ze swej strony pomagać, zabezpieczać materialnie, by nic im nie brakowało. Bo nic im nie zastąpi matki i ojca, to przynajmniej materialnie żebyśmy mogli pomóc - powiedział Edmund Kaczmarek, starosta powiatu jędrzejowskiego.

Na jubileuszu obecna była wieloletnia dyrektor placówki Joanna Korytowska. Swoją pracę zaczynała 1967 roku. Pracowała do 2014 roku. Natomiast dyrektorem została w 1991 roku. To pani Joanna najlepiej wie, jak Dom Dziecka zmieniał się na przestrzeni wielu lat.

- Na początku to była bieda, która z roku na rok się zmniejszała. Ale to wymagało dużo wysiłku. Dzieci było dużo i niestety bardzo mało miejsca – wspomina Joanna Korytowska, była dyrektor.

Opiekunowie przyznają, że nie traktują swojej obecności w Domu Dziecka jak swoją pracę. To powołanie. To bezinteresowna miłość do pomagania drugiemu.

- To jest powołanie. Trzeba kochać dzieci i lubić tę pracę - dodała Marta Długosz, wychowawca.

Dyrektor placówki, zapytany przez nas o potrzeby i marzenia odpowiedział, że temu miejscu nie brakuje nic. Faktycznie Dom Dziecka jest wyremontowany, rozbudowany. Jedyne marzenia, to marzenia dzieci, dla których to miejsce jest wyjątkowo ważne.

Dom Dziecka w Nagłowicach jest jedną z najstarszych placówek w Polsce.