Polish English French German Italian Portuguese Russian Spanish
A- A A+
epowiat log logo euro2014 zpp log log polsa  bip logo eUrząd

dzien patrStefan Rowecki ps. „Grot” to niewątpliwie postać zasłużona dla naszego kraju. Wiedzą o tym również uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jędrzejowie, bo właśnie ta postać jest patronem ich szkoły. Aby uczcić pamięć „Grota” corocznie w połowie września szkoła prezentuje Roweckiego pierwszym klasom obchodząc Dzień Patrona szkoły.

To już tradycja, że Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jędrzejowie obchodzi Dzień Patrona. Jest to jednocześnie przypomnienie starszym uczniom sylwetki Stefana Roweckiego „Grota”, ale także zaprezentowanie pierwszym klasom człowieka, który w sposób szczególny zapisał się na kartach historii naszego kraju.

- Te wiadomości, które wiemy nt. Stefana Roweckiego świadczą o tym, że był wartościowym człowiekiem, można by nazwać bohaterem narodowym no i przede wszystkim patriotą - powiedziała Jolanta Jędrzejewska, dyrektor szkoły.

Dzień Patrona rozpoczął się Mszą Św., w której wzięli udział uczniowie, nauczyciele, dyrekcja, a także starosta jędrzejowski. Podczas tych uroczystości dużo mówiono uczniom o tym, że należy być patriotą, bo nasz kraj ma wyjątkową historię. Ale patriotyzmu nie można mylić z nacjonalizmem, a nić pomiędzy jedną, a drugą postawą jest bardzo cienka.

- W czasie pokoju też można być patriotą, wystarczy dobrze pracować, uczyć się i być przyzwoitym człowiekiem i Polakiem - dodał Edmund Kaczmarek, starosta powiatu jędrzejowskiego.

Co ważne sama szkoła nie zaniedbuje sylwetki patrona szkoły, Stefana Roweckiego. Uczniowie sami przyznają, że na lekcjach historii i języka polskiego nauczyciele przybliżają im postać „Grota”, mówią w jaki sposób zasłużył się dla ojczyzny i jakich cech należy się w nim doszukiwać.

- Niewątpliwie Rowecki jest bohaterem – powiedziała Zuzanna, uczennica.

Na uroczystościach obecny był również żołnierz AK. Z dumą i łezką w oku patrzył na młodzież, która uczciła pamięć patrona szkoły.

- Dyrekcja potrafiła w tej szkole zaszczepić patriotyczny bakcyl. Co roku bywam na tych uroczystościach – powiedział ppor. Julian Wieliński, żołnierz AK.

Dzień Patrona to corocznie okazja do złożenia ślubowania przez uczniów klas pierwszych. Tak było również i tym razem.