Polish English French German Italian Portuguese Russian Spanish
A- A A+
epowiat log logo euro2014 zpp log log polsa  bip logo eUrząd

To była spektakularna akcja jędrzejowskiego Obwodu Armii Krajowej. 2 lutego 1944 roku w zaledwie cztery minuty odbili z rąk Gestapo pięciu swoich kolegów. Nikt po stronie AK nie ucierpiał.

Jędrzejowskie uroczystości były podzielone na trzy część. Obchody 73. Rocznicy odbicia więźniów z rąk Gestapo rozpoczęły się pod pomnikiem przy I LO w Jędrzejowie. Tamte triumfalne chwile przypomniał wszystkim Bernard Suchmiel.

Starosta jędrzejowski zwrócił uwagę, na pielęgnowanie tradycji, nie tylko wśród starszej społeczności powiatu, ale przede wszystkim wśród młodzieży: 

- Powiat jędrzejowski pamięta, choć z roku na rok ubywa naocznych świadków tamtych chwil, to zrobimy wszystko by historia odbicia więźniów z rąk Gestapo, nie została zapomniana.

Do Jędrzejowa na uroczystości rocznicowe przyjechał także Jan Józef Kasprzyk szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Po krótkiej chwili uroczystości przeniosły się do Klasztoru Ojców Cystersów, gdzie odprawiona była msza, po której uczestnicy przenieśli się pod pomnik mjr Stefana Gądzio "Kos", gdzie złożono wiązanki kwiatów. 

73 lata w brawurowej akcji z rąk Gestapo zostali uwolnieni: Adam Grabowski pseudonim „Mocny”, Zbigniew Grabowski „Czarny”, Stanisław Białkiewicz „Zaremba”, Zbigniew Białkiewicz „Świerk” i Stanisław Skowronek „Pniak”.