Przedstawiciele 19 jednostek OSP odebrali ubrania ochronne zakupione przez samorząd powiatu jędrzejowskiego.

19 jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej z powiatu jędrzejowskiego otrzymało specjalne ubrania ochronne zakupione ze środków własnych powiatu.

Ubrania otrzymały jednostki włączone do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, a więc te, które zobowiązane są w pierwszej kolejności brać udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych i mogą być dysponowane do pomocy w sytuacjach kryzysowych na terenie całego kraju. Takich jednostek OSP jest w naszym powiecie 19, w następujących miejscowościach: Lasków, Prząsław, Małogoszcz, Kozłów, Nagłowice, Jaronowice, Warzyn, Oksa, Węgleszyn, Krzcięcice, Sędziszów, Rożnica, Sieńsko, Imielno, Sobków, Wodzisław, Brzeście, Mierzawa, Nawarzyce.

Starosta jędrzejowski Edmund Kaczmarek oraz wicestarosta Janusz Grabek przekazali zakupione ubrania na ręce przedstawicieli poszczególnych OSP. – Zakup ubrań był konsultowany przez Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego z jednostkami OSP – powiedział starosta. – Chcieliśmy kupić to, co jest potrzebne, a nie kupować tego, co już macie, albo czego używacie rzadko.

Za wsparcie od samorządu podziękował Mirosław Pawlak, prezes Zarządu Wojewódzkiego Związku OSP RP w Kielcach. – Każde wsparcie jest ważne, ale to samorząd na co dzień utrzymuje straże z KSRG, a ponadto przeznacza duże kwoty na wsparcie zakupów poszczególnych straży pożarnych z własnych budżetów – podkreślił prezes Pawlak.

Specjalnymi gośćmi spotkania w Starostwie Powiatowym była Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza z Zakrzowa w gminie Oksa, która zwyciężyła w Wojewódzkich Zawodach Sportowo-Pożarniczych, które odbyły się w Sędziszowie 10 czerwca. Młodzi strażacy otrzymali grawer z gratulacjami oraz upominki od starosty jędrzejowskiego.

Minutą ciszy uczestnicy spotkania uczcili pamięć ostatnio zmarłych strażaków, a szczególnie trenera MDP w Zakrzowie, Grzegorza Kolekty, który w kwietniu zginął w wypadku samochodowym. Drużyna z Zakrzowa dedykowała swoje zwycięstwo właśnie zmarłemu trenerowi, czego wyrazem były noszone przez członków drużyny koszulki z napisem „Startujemy dla Ciebie Grzegorz”.

– Wasz trener byłby z was dumny, zresztą na pewno tutaj z nami jest – mówił starosta Edmund Kaczmarek.