W sobotę, 31 sierpnia w Małogoszczu odbyły się XVII Dożynki Powiatowe 2019.
Gospodarzem tegorocznego święta plonów Powiatu Jędrzejowskiego była gmina Małogoszcz. Uroczystości rozpoczęły się od utworzenia korowodu z wieńcami i reprezentacjami powiatu, a także każdej gminy na Placu Tadeusza Kościuszki na małogoskim rynku. Stamtąd wszyscy wyruszyli
w stronę kościoła parafialnego na uroczystą mszę świętą, której przewodniczył ojciec Opat Rafał Ścibiorowski z Archiopactwa Cystersów w Jędrzejowie – pochodzący z Żarczyc Małych w gminie Małogoszcz.

Po uroczystej mszy świętej korowód udał się na stadion „Wiernej”.  Panie z Kół Gospodyń Wiejskich przygotowały swoje specjały, wyroby i przysmaki. Dodatkowo przygotowano dmuchańce, karuzele
i zjeżdżalnie dla dzieci, atrakcją była też zagroda świętokrzyska.

Na stadionie przywitano zebranych gości, mieszkańców, przedstawicieli władz wszystkich samorządów, zaproszonych gości i polityków. Przyszedł czas na przemówienia okolicznościowe.
Starosta Jędrzejowski Paweł Faryna wraz z Burmistrzem Miasta i Gminy Małogoszcz Mariuszem Piotrowskim przywitali uroczyście wszystkich zgromadzonych i zaprosili do uczestnictwa we wspólnej zabawie, która jest jednocześnie podziękowaniem za tegoroczne plony i trud pracy rolników.

Wiceminister Anna Krupka odczytała list od Prezydenta Andrzeja Dudy do rolników Powiatu Jędrzejowskiego. W trakcie swojego wystąpienia podkreślała, że Ziemia Jędrzejowska jest jej szczególnie bliska.
Wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk odczytał list od Premiera Mateusza Morawieckiego.
Radny Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Artur Konarski przeczytał list od Jana Krzysztofa Ardanowskiego Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Poseł Maria Zuba w swoim przemówieniu dziękowała rolnikom za ich trud, pracę i kontynuowanie tradycji, które w naszym narodzie są najważniejszym elementem łączącym rodziny, wspólnoty gminne
i nasz kraj.
Poseł Michał Cieślak podziękował rolnikom za chleb i za wieńce, które są symbolami każdych dożynek,
a także za trud pracy rolników, którego efekty widoczne są każdego dnia na naszych stołach.

Wicewojewoda Bartłomiej Dorywalski również zwrócił się do rolników, dziękował im za trud ich pracy
i podkreślał, że przy zmieniającej się diametralnie pogodzie, w obliczu suszy czy też nawałnic wysiłek
w uzyskaniu plonów jest jeszcze większy. Dlatego ciężka praca na roli, przy zbiorach powinna być doceniana każdego dnia, przez cały rok, nie tylko podczas święta plonów.

Po przemówieniach rozpoczęła się efektowna część obrzędowa z ośpiewaniem i otańczeniem wieńców dożynkowych. Wszystkie były strojne, pięknie ozdobione; przygotowane przez Panie z Kół Gospodyń Wiejskich z każdej gminy. W tej części dożynek skocznie przygrywała kapela Całków

Na koniec części oficjalnej odbyło się ogłoszenie wyników i wręczenie voucherów  w Konkursie „Piękna
i przyjazna dla środowiska Wieś Jędrzejowska”.

Gościem tegorocznych dożynek powiatowych był Minister Sprawiedliwości i Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro. Podczas święta plonów odwiedził stoiska Kół Gospodyń Wiejskich z powiatu jędrzejowskiego. Próbował potraw regionalnych i pytał o przepisy przekazywane z pokolenia na pokolenie. Rozmawiał także z rolnikami. Nie ukrywał, że było to dla niego wyjątkowo miłe spotkanie.

Część artystyczną rozpoczęły występy artystów i zespołów związanych z Domem Kultury
w Małogoszczu a także Koła Gospodyń Wiejskich z Gminy Małogoszcz.
O 19:00 wystąpiła gwiazda wieczoru zespół „CLIVER”.
Później publiczność rozbawił Andrzej Służalec i jego Kapela „Jędrzej”.
Na koniec odbyła się zabawa taneczna pod gwiazdami z zespołem „Gest”.

W dożynkach uczestniczyli między innymi: Minister Sprawiedliwości i Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro, Wiceminister Sportu i Turystyki Anna Krupka, Wiceminister Spraw Zagranicznych Piotr Wawrzyk, , Posłowie Maria Zuba i Michał Cieślak, Wicewojewoda Świętokrzyski  Bartłomiej Dorywalski, Członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Mariusz Gosek, Radny Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Artur Konarski.

Powiat Jędrzejowski i gminy powiatu reprezentowali Starosta Jędrzejowski Paweł Faryna, Wicestarosta Maria Barańska, Członek Zarządu Powiatu Jędrzejowskiego Tomasz Puchrowicz, Przewodniczący Rady Powiatu Jędrzejowskiego Marek Mentel, Burmistrz Małogoszcza Mariusz Piotrowski, Przewodniczący Rady Miejskiej Małogoszcza Michał Borowski, Burmistrzowie, Wójtowie
i przedstawiciele samorządów wszystkich gmin powiatu jędrzejowskiego. Dyrektorzy i kierownicy jednostek powiatowych, przedstawiciele służb mundurowych.

Starostami tegorocznych Dożynek Powiatu Jędrzejowskiego byli: Jolanta Pawlik z Bocheńca w gminie Małogoszcz oraz Michał Kuliński, który pochodzi z Deszna w gminie Nagłowice.