Ostrzeżenie konsumenckie

1654

   Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ostrzega: uważaj na serwisy pseudopożyczkowe. Firma Geldor, Artur Karwot z Rybnika prowadzi ich co najmniej 81. Wbrew pozorom nie oferuje jednak pożyczek tylko zbiera dane osobowe i pobiera bezzwrotne opłaty. 

      W ocenie Prezesa Urzędu istnieje szczególnie uzasadnione podejrzenie, że działalność tego przedsiębiorcy, który stworzył 81 serwisów internetowych zachęcających do brania pożyczek może narazić wiele osób na znaczne straty finansowe. Są to m.in. serwisy: as-chwilowka.pl, bezbiku.pro, rozsadnapozyczka.pl, kredyt-na-pesel.pl, wybierzpieniadze.pl, gotowka.online, tysiaczek.pl (pełna lista w tabelce na tej stronie).

   Ww. serwisy internetowe poprzez swoją konstrukcję, układ oraz przekaz marketingowy mogą wskazywać, iż działalność przedsiębiorcy polega na udzielaniu pozabankowych pożyczek konsumenckich. Na stronach jest suwak, który umożliwia wybór parametrów pożyczki i podaje jej przykładowe warunki. Znajdują się na nich również takie hasła jak: „Potrzebujesz szybko gotówki? Wybierz sobie niebiańską Pożyczkę!”, „Pożyczki online od zaraz”. Firma zamieszcza także rzekome komentarze internautów z podziękowaniami.

   Przedsiębiorca nie jest jednak instytucją pożyczkową i nie udziela kredytów konsumenckich. Jego działalność polega na zbieraniu danych osobowych potencjalnych pożyczkobiorców oraz pobieraniu bezzwrotnych opłat związanych z procedurą wnioskowania o pożyczkę. Udostępnia potem te dane na stronie, do której mają dostęp pożyczkodawcy. Firma Geldor pobiera od konsumentów opłaty w formie SMS Premium Rate np. za jednorazowy kod niezbędny do aktywacji wniosku o udzielenie pożyczki czy sprawdzenia statusu wniosku kredytowego. W zależności od serwisu może to być nawet 30,75 zł. Równocześnie konsument nie jest informowany o jaką pożyczkę wnioskuje i na jakich warunkach mógłby ją otrzymać.

   W ocenie Prezesa UOKiK przedsiębiorca może wprowadzać w błąd osoby chcące zawrzeć umowę pożyczki poprzez wywoływanie u nich mylnego wrażenia, że faktycznie udziela pożyczek podczas gdy w rzeczywistości żadne pożyczki nie są przez niego udzielane.

______________________________________________________________________________________________________

   Prezes UOKiK wydaje ostrzeżenia konsumenckie, gdy stwierdzi, że istnieje szczególnie uzasadnione podejrzenie stosowania przez konkretnego przedsiębiorcę nielegalnej praktyki, która może narazić szeroki krąg konsumentów na znaczne straty finansowe lub niekorzystne skutki. Ostrzeżenia są zamieszczane na stronie internetowej Urzędu.