Stowarzyszenie Projekt Świętokrzyskie zaprosiło powiat jędrzejowski do włączenia się w nową inicjatywę  – „Paragedon”, czyli Festiwal aktywności ruchowej dla osób niepełnosprawnych.

 

Europoseł Bogdan Wenta (prezes stowarzyszenia) oraz Danuta Papaj (wiceprezes) spotkali się z przedstawicielami powiatu jędrzejowskiego, aby zaprezentować założenia planowanego na 16 września festiwalu aktywności ruchowej.

W „Paragedonie” będzie mogła wziąć udział każda chętna osoba niepełnosprawna z województwa świętokrzyskiego. Uczestnicy będą mogli wybrać dla siebie taki rodzaj aktywności, który najbardziej ich interesuje: konkurencje sportowe w wielu dyscyplinach, gry zespołowe, konkursy albo uczestnictwo w konferencjach i warsztatach poświęconych problematyce niepełnosprawności. Po południu odbędzie się piknik integracyjny, podczas którego będzie można skorzystać z porad specjalistów: rehabilitantów, terapeutów, diabetologów i wielu innych.

– Głównym miejscem rozgrywek i spotkań będzie Stadion Lekkoatletyczny w Kielcach i hala przy stadionie, jednak nie tylko – mówiła Danuta Papaj. – NIketóre dyscypliny sportowe, a także piknik będą odbywać się w innych punktach miasta.

Organizatorzy chcą zaktywizować osoby niepełnosprawne i ich rodziny, pomóc im „wyjść z cienia”. Czasem zapominamy o opiekunach, rodzinie osób niepełnosprawnych, którzy przeżywają wiele trudności i starają się z jednej strony chronić takie osoby, ale z drugiej strony chcieliby zmniejszyć wyizolowanie od reszty społeczeństwa, co bywa trudne – Ta akcja ma zbliżyć ludzi do siebie – wyjaśnia Bogdan Wenta. – Pomóc im pokonać izolację, przełamać bariery, także wstydu. 

Jak zapowiedział starosta jędrzejowski Edmund Kaczmarek, nasz powiat włączy się w realizację tej inicjatywy, poprzez zapewnienie transportu osobom niepełnosprawnym z naszego powiatu, które będą chciały wziąć udział w „Paragedonie”. Akcję będzie koordynować Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Jędrzejowie.