Dziś, 1 września, w 82. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej, Paweł Faryna, starosta jędrzejowski, Maria Barańska, wicestarosta jędrzejowski i Marcin Piszczek, burmistrz Jędrzejowa złożyli wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Ziemi Jędrzejowskiej.

Towarzyszył im Marek Godlewski – regionalista, „kustosz pamięci”, który koordynował akcję zapalenia zniczy na obu jędrzejowskich cmentarzach tj. Św. Trójcy i klasztornej nekropolii.
W akcji upamiętnienia wzięła także udział młodzież z OHP Ośrodek Szkolenia i Wychowania
w Jędrzejowie wraz z Panią Kierownik OSiW: Bożeną Kucybałą. Na jednym z cmentarzy obecne były też dzieci z Przedszkola Nr 1 w Jędrzejowie.

Znicze przedstawiciele władz symbolicznie zapalili na mogiłach żołnierzy kampanii wrześniowej, a także na grobach ludności cywilnej, która zginęła w wyniku niemieckiej agresji w 1939 roku. Wśród nich byli polegli na polu walki, ofiary bombardowań, a także egzekucji.

1 września 1939 r. wybuchła II wojna światowa – najbardziej niszczycielski i krwawy konflikt w dziejach ludzkości. Pierwszym etapem wojny była kampania wrześniowa. Osamotniona Polska zmagała się z przeważającymi siłami III Rzeszy i Związku Radzieckiego. W czasie wojny zginęło ponad 60 milionów ludzi, w tym 6 milionów Polaków.

Galeria zdjęć tutaj:
https://drive.google.com/drive/u/0/folders/1TnY4GljPiwcnAu8l_odHcVDJ4zW_CuIt