1 października Paweł Faryna, starosta jędrzejowski, Maria Barańska, wicestarosta jędrzejowski, Renata Kawiorska, członek Zarządu Powiatu Jędrzejowskiego, oraz Marek Mentel, przewodniczący Rady Powiatu; uczestniczyli w uroczystych obchodach Dnia Patrona i ślubowaniu klas pierwszych w Zespole Szkół Nr 1 im. ks. Stanisława Konarskiego w Jędrzejowie.

Tegoroczne obchody rozpoczęły się mszą świętą w parafii Matki Bożej Łaskawej, a następnie odbyła się akademia i ślubowanie uczniów klas pierwszych.

Podczas uroczystości głos zabrał Paweł Faryna, starosta jędrzejowski. W swoim przemówieniu zwrócił uwagę na poglądy, które postulował ksiądz Stanisław Konarski i jak ważną postacią jest dla społeczności uczniowskiej szkoły:

 – Patron szkoły ksiądz Stanisław Konarski uważał, że:

„Celem wszystkich szkół jest przede wszystkim uszlachetnienie serc i dusz.”

Idee Księdza Stanisława Konarskiego nie straciły na swojej aktualności. Jestem przekonany, że taką Szkołą jest Zespół Szkół Nr 1 im. Ks. Stanisława Konarskiego w Jędrzejowie – wasza szkoła, nasza szkoła – podkreślił starosta Paweł Faryna

Następnie zwrócił się do młodzieży:

 – Droga MŁODZIEŻY,

„Bądź wierny OJCZYŹNIE, bo OJCZYZNA potrzebuje przyzwoitych OBYWATELI”, „Wszędzie gdzie młody człowiek się znajduje, ma z oddaniem służyć Ojczyźnie..” – to słowa Patrona Szkoły.

Kierujcie się w życiu sercem, bądźcie dobrzy dla innych, a z pewnością będziecie szczęśliwi. Niech zdobyta wiedza pozwoli odkrywać nowe pasje, rozwinąć zainteresowania, umożliwia zdobycie kolejnych sukcesów – dodał starosta.

Jednym z punktów uroczystości było wręczenie okolicznościowych medali z okazji Dnia Patrona. Medale otrzymali: Maria Barańska, wicestarosta jędrzejowski, Paweł Szostak, właściciel firmy Vanstar, oraz ksiądz Leszek Wójcik.

Podczas uroczystości młodzież szkolna zaprezentowała krótki program artystyczny, aby pokazać jak wielkim Polakiem był patron szkoły Stanisław Konarski.

Na koniec pierwszej części obchodów Dnia Patrona uczniowie: Jakub Solus i Miłosz Twardowski przedstawili montaż słowny mający na celu przybliżyć nowym uczniom oraz przybyłym gościom postać księdza Stanisława Konarskiego, który uczy szlachetności, wytrwałości w pracy i uczciwości.

Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości rozpoczął się „Rajd Pieszy szlakiem ks. Stanisława Konarskiego”. Uczniowie klas pierwszych wraz z nauczycielami w radosnym pochodzie wyruszyli z Małogoszcza do Żarczyc Dużych, gdzie w miejscowej szkole odbył się piknik kończący obchody Dnia Patrona. Na zmęczonych wędrowców czekał smaczny posiłek, napoje, i konkursy z nagrodami.

W uroczystościach wzięli udział także: Iwona Nowak, kierownik Oddziału Zamiejscowego Kuratorium Jędrzejów, Renata Kwas, naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury, Zdrowia i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Jędrzejowie, przedstawiciele służb mundurowych, dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół, nauczyciele, uczniowie, duchowni i przedstawiciele mediów.

Zdjęcia z rajdu – źródło: Echo Dnia