Jędrzejów, 8 stycznia 2018 roku

List otwarty do Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Anny Krupki będący odpowiedzią na list otwarty w sprawie Oddziału Pediatrycznego Szpitala Specjalistycznego im. Władysława Biegańskiego w Jędrzejowie

Szanowna Pani Poseł,

Ze sposobu, w jaki Pani pisze w swoim liście otwartym, można wywnioskować, że tak naprawdę nie chodzi Pani o pomoc w rozwiązaniu problemu, a wyrażone zainteresowanie tematem szpitala wynika wyłącznie z chęci lansu politycznego, który chce Pani na tej trudnej sytuacji budować.

Zarząd powiatu i ja jako starosta od wielu lat znamy sytuację naszego szpitala. Jest ona cały czas monitorowana, jest pod ciągłym nadzorem, a Rada Powiatu i Zarząd dokładają wielu starań, aby szpital w Jędrzejowie mógł funkcjonować w sposób prawidłowy, w zmiennych i trudnych uwarunkowaniach współczesnej rzeczywistości.

Brak lekarzy, a pediatrów w szczególności, to nie problem tylko naszego szpitala, naszego powiatu, ale całej Polski. To nie jest sytuacja odosobniona. Olesno, Kluczbork, Giżycko – to tylko pierwsze z brzegu przykłady miast, które znalazły się w sytuacji podobnej do naszej. Są to wyniki wieloletnich zaniedbań w zakresie braku właściwych rozwiązań systemowych, za których przygotowanie i wdrożenie odpowiada Rada Ministrów z Ministrem Zdrowia na czele. Sytuacja ta uległa dramatycznemu pogorszeniu w wyniku ostatnio wprowadzonych zmian prawnych. Zamiast poprawić sytuację, zmiany te wprowadziły chaos w funkcjonowaniu szpitali w całym kraju. Rozwiązać ten problem może reprezentowana przez Panią Poseł partia rządząca dysponująca w parlamencie większością głosów.

Zawieszenie pracy oddziału pediatrycznego jest spowodowane w szczególności brakiem lekarzy pediatrów i zmianami uwarunkowań prawnych warunków pracy lekarzy. Wszyscy decydenci muszą zauważyć dramatyczną sytuację demograficzną w zawodzie lekarza. Jeżeli nie nastąpią szybkie zmiany, liczba lekarzy będzie się zmniejszać, w wielu specjalnościach nie będzie komu leczyć, brak lekarzy specjalistów będzie coraz bardziej dotkliwy dla pacjentów, którzy będą mieli coraz większy problem, by dostać się do lekarza. Dotyczy to wielu specjalności potrzebnych chorym, takich jak m.in. choroby wewnętrzne, pediatria, czy ginekologia i położnictwo.

Nie mogąc zapewnić całodobowej opieki lekarskiej na oddziale pediatrycznym, w trosce o bezpieczeństwo pacjentów, zawieszono działalność tego oddziału.

Zbijanie na tej tragicznej sytuacji kapitału politycznego jest rzeczą nikczemną i podłą, delikatnie rzecz ujmując. Wiece polityczne, które Pani w tej sprawie organizuje, nie pomogą i nie rozwiążą problemu.

Zarząd Powiatu rzeczywistą sytuację szpitala przedstawił w swoim stanowisku, podanym do publicznej wiadomości, do którego lektury zachęcam. W czasie, kiedy Pani organizowała wiece polityczne, ja podejmowałem działania w celu rozwiązania problemu, m.in. podczas  spotkań z przedstawicielami samorządów gminnych oraz spółki.

Niezależnie od tego, liczę na szczerą pomoc wszystkich, którzy tej pomocy chcą nam udzielić. Pomocą taką jednak nie są na pewno szczucie i polityczne bicie piany, zwłaszcza, że sprawy ochrony zdrowia są dla mieszkańców powiatu ważne i wymagają powagi.

Wyrażam głębokie ubolewanie, że w ciągu dwuletniej Pani pracy jako Posła na Sejm RP, posiadając swoje biuro w Jędrzejowie, nie raczyła Pani znaleźć czasu dla samorządu powiatowego, aby zapytać o problemy powiatu, naszych mieszkańców, które my jako samorząd rozwiązywaliśmy zawsze, rozwiązujemy i będziemy rozwiązywać, ze skutkiem pozytywnym dla lokalnego społeczeństwa.

Mimo personalnych ataków, jakie prowadzi Pani pod moim adresem, nasze drzwi są otwarte i chętnie przyjmiemy każdą propozycję prawdziwej pomocy w tej trudnej sytuacji, a dla Pani będzie to możliwość poznania sytuacji w sposób rzetelny, a nie z przekazów ustnych i medialnych.

Zapraszam do współpracy dla dobra mieszkańców naszego powiatu.

     Z poważaniem

                                                                      Starosta Jędrzejowski

                                                                       Edmund Kaczmarek