W sobotę 23 maja odbyło się spotkanie z mieszkańcami powiatów sandomierskiego i opatowskiego zorganizowane przez Świętokrzyski Oddział Międzynarodowego Stowarzyszenia Policjantów IPA (International Police Association).
Pomysłodawcami akcji byli Wiceminister Spraw Zagranicznych Piotr Wawrzyk, Wicemarszałek Województwa Świętokrzyskiego Marek Bogusławski i Starosta Jędrzejowski Paweł Faryna.

Organizatorem w Sandomierzu był Członek IPA Maciej Skorupa.
W akcji wzięli udział także inni przedstawiciele Świętokrzyskiej Grupy Wojewódzkiej IPA: Prezes ŚGW IPA Kazimierz Skowron, Przewodniczący Komisji Rewizyjnej ŚGW IPA Henryk Mizielski i Prezes Regionu Staszów ŚGW IPA Agata Kwiecień-Godzwon..


Kamizelki odblaskowe, maseczki, gogle, płyny do dezynfekcji i jednorazowe rękawiczki przekazano mieszkańcom powiatów, instytucjom i organizacjom działającym w szpitalach.

Wsparcie otrzymały m.in: Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej, Grupa Ratownictwa PCK, Sekcja Sportów Siłowych LZS, Sekcja MMA, Ochotnicza Straż Pożarna z Zajeziorza,
a także NSZZ „Solidarność”, OPZZ oraz Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położonych. Wszystkie te organizacje działają w Szpitalu Specjalistycznym w Sandomierzu. Obecne na spotkaniach dzieci otrzymały odblaski i słodycze.

Wiceminister Spraw Zagranicznych Piotr Wawrzyk, Wicemarszałek Województwa Świętokrzyskiego Marek Bogusławski i Starosta Jędrzejowski Paweł Faryna jako pomysłodawcy i prekursorzy Programu „Bezpieczny i Ekologiczny Powiat Jędrzejowski +” Pod Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy – wzbudził zainteresowanie włodarzy powiatów Województwa Świętokrzyskiego, co za tym idzie również Władz Województwa. Dlatego kolejne powiaty zostają włączone do programu o bezpieczeństwie.

W dobie pandemii koronawirusa COVID-19,  pięć podstawowych założeń programu: bezpieczny dom, bezpieczna szkoła, bezpieczna droga, bezpieczny wypoczynek i bezpieczne środowisko, rozbudowano o 6-ty niezwykle ważny punkt dotyczący bezpieczeństwa epidemiologicznego i zachowania wszelkich norm ostrożności w walce z wirusem.

Obecnie akcja w formie rozbudowanej nosi nazwę „Bezpieczne Powiaty Świętokrzyskie+” , dociera w nowe miejsca na mapie naszego kraju. Mieszkańcy gmin i powiatów często mieszkający poza miastami, aby być bardziej widoczni wyposażani są w zestawy odblasków i kamizelki odblaskowe, uczestniczą też w prelekcjach o bezpieczeństwie.
W czasach pandemii Organizatorzy Akcji rozdają im również maski, rękawiczki, płyny dezynfekujące, aby jak najlepiej wesprzeć społeczeństwo w walce z koronawirusem.