Fundacja Miśka Zdziśka „Błękitny Promyk Nadziei” wraz z Fundacją  Ośrodek Wsparcia Osób Niepełnosprawnych i Niesamodzielnych jest w trakcie realizacji projektu „Aktywni (nie)samodzielni” współfinansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020.

Projekt jest skierowany do 100 osób z powiatu jędrzejowskiego  :  50 osób niesamodzielnych i 50 opiekunów faktycznych z gmin  : Jędrzejów, Sędziszów i Sobków. Fundacja Miśka Zdziśka „Błękitny Promyk Nadziei” zakończyła właśnie rekrutację osób do projektu.

Realizacja projektu jest przewidziana do 31.03.2021 r. W jego ramach :

-20  osób niesamodzielnych w okresie trwania projektu  otrzymają wsparcie usługami opiekuńczymi poprzez zrobienie zakupów, wykupienie leków , ugotowanie obiadów , posprzątanie w domu, pomoc w wyjściu na spacer oraz pomoc w codziennych czynnościach w miejscu zamieszkania.

– 20 osób niesamodzielnych w okresie trwania projektu otrzyma  darmowe wsparcie w postaci świadczenia specjalistycznej darmowej rehabilitacji i usprawniania zaburzonych funkcji organizmu w miejscu zamieszkania

– Działać będzie wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego i ortopedycznego w okresie trwania projektu wyłącznie dla uczestników projektu. Sprzęt rehabilitacyjno – ortopedyczny został już zakupiony za kwotę ponad 40.000 zł  i są to specjalistyczne łóżka rehabilitacyjne sterowane pilotem, materace przeciwodleżynowe ,  różnego rodzaju wózki inwalidzkie , chodziki , balkoniki , schodołaz , kule ortopedyczne oraz inny sprzęt niezbędny dla osób chorych i niesamodzielnych.

– Zafunkcjonuje klub dla 30 osób niesamodzielnych, w którym będą prowadzone grupowe warsztaty rozwijające umiejętności i zainteresowania, grupowe zajęcia z kultury fizycznej, zajęcia z zakresu edukacji zdrowotnej (spotkania z doradcą żywieniowym), indywidualne wsparcie psychologa

-Wsparcie dla 50 opiekunów faktycznych osób niesamodzielnych darmowymi usługami psychologicznymi oraz z zakresu pracy socjalnej.

Fundacja Miśka Zdziśka „Błękitny Promyk Nadziei” pomimo pandemii COVID-19 jest w trakcie realizacji  projektu.

– Fundacja Miśka Zdziśka „Błękitny Promyk Nadziei” i jej pracownicy  w tej chwili realizują usługi opiekuńcze dla  osób niesamodzielnych. Zakres realizowanych usług opiekuńczych jest dostosowany do indywidualnych potrzeb osoby niesamodzielnej i obejmuje np. robienie zakupów w sklepie, załatwianie spraw urzędowych, realizowanie recept w aptekach, transport i pomoc w dotarciu do lekarza, pomoc w utrzymaniu higieny osobistej czy utrzymaniem porządku gospodarstwa domowego, pomoc w wyjściu na spacer. W obecnej trudnej sytuacji epidemii koronawirusa ten rodzaj wsparcia jest szczególnie potrzebny.

Inne dobre wieści to fakt, że  cały sprzęt rehabilitacyjno – ortopedyczny do darmowej wypożyczalni  został już zakupiony-  są to specjalistyczne automatyczne łóżka rehabilitacyjne, różnego typu wózki inwalidzkie, schodołaz i wiele innego sprzętu specjalistycznego. Już wkrótce zostanie uruchomiona nasza wypożyczalnia  w siedzibie Fundacja Miśka Zdziśka Błękitny Promyk Nadziei znajdująca się na  ulicy  Przemysłowej 7 (I piętro)-( to ten sam budynek w którym jest ZUS )  w Jędrzejowie i wszyscy uczestnicy projektu będą mogli uzyskać wsparcie poprzez darmowe wypożyczenie sprzętu.  Niestety obecna sytuacja epidemiologiczna i obostrzenia  sprawiły, że na razie nie mógł rozpocząć działalności klub dla 30 osób niepełnosprawnych oraz usługi rehabilitacyjne przewidziane w naszym projekcie.  Gdy będzie to tylko możliwe te rodzaje wsparcia rozpoczną się natychmiast, a uczestnicy zostaną o tym niezwłocznie poinformowani. Specjalne podziękowania kieruję do Starosty Jędrzejowskiego Pana Pawła Faryny , Burmistrza Jędrzejowa Pan Marcina Piszczka, Burmistrza Sędziszowa Pana Wacława Szarka, Wójta Gminy Sobków Pana Tomasza Chaja, wszystkim Kierownikom MOPS i GOPS jak również  właścicielowi i pracownikom firmy Vanstar z Książe Skroniowa za okazaną życzliwość i wsparcie oraz pomoc  – informuje Dariusz Lisowski, Prezes Fundacji Miśka Zdziśka „Błękitny Promyk Nadziei”.