DSC04488

DSC04488Jak co roku w sierpniu, ziemię jędrzejowską odwiedzili uczestnicy Marszu Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej. Podczas uroczystości pod Starostwem Powiatowym wręczony został awans oficerski dla… 101-letniego Jana Mikołaja Brzezińskiego.

8 sierpnia „Kadrówka” dotarła do Wodzisławia, a następnego dnia wkroczyła do Jędrzejowa. Przed Domem Przypkowskich, gdzie stacjonował Józef Piłsudski w 1914 roku, oczekiwali przybyłych gości mieszkańcy, a także władze miasta i powiatu ze starostą jędrzejowskim Edmundem Kaczmarkiem, wicestarostą Januszem Grabkiem, burmistrzem Jędrzejowa Marcinem Piszczkiem, a także dyrektor Muzeum im. Przypkowskich, Piotr Maciej Przypkowski.
Po uroczystym powitaniu, uczestnicy Marszu zwiedzili Muzeum im. Przypkowskich. Następnie wszyscy przemaszerowali ul. 11 Listopada pod siedzibę Starostwa Powiatowego, gdzie złożono kwiaty pod Dębem Niepodległości zasadzonym przez uczestników Marszu w 2004 roku.

 

DSC04533

Specjalnym punktem tegorocznego programu pobytu w Jędrzejowie uczestników Marszu Szlakiem Pierwszej Kadrowej było wręczenie awansu na stopień oficerski dla 101-letniego kombatanta, członka Polskiego Państwa Podziemnego, Jana Mikołaja Brzezińskiego. Awans – na stopień podporucznika – wręczył szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Kielcach płk Wiesław Święchowicz. Obecni byli także przedstawiciele Wojskowej Komendy Uzupełnień w Busku-Zdroju z komendantem – ppłk Jarosławem Molisakiem – na czele oraz Karol Fijałkowski, pełnomocnik ds. kombatantów i osób represjonowanych w Świętokrzyskim Urzędzie Marszałkowskim.

W uroczystośc i uczestniczył też zastępca burmistrza Końskich Krzysztof Jasiński. Bardzo licznie reprezentowana była także rodzina awansowanego kombatanta, która przybyła z różnych stron kraju.

 

Jan Mikołaj Brzeziński urodził się w 1915 roku w Nałęczowie koło Końskich. Ukończył cztery klasy Gimnazjum im. Stanisława Kostki. Po szkole został pracownikiem PKP. 2 września 1936 roku został wezwany do wojska. Ukończył Szkołę Podoficerską w stopniu kaprala i został zdemobilizowany 30 listopada 1937 roku.
1 marca 1939 wstąpił do policji państwowej w Warszawie jako kandydat kontraktowy. 2 września 1939 uczestniczył w obronie Nowego Miasta nad Pilicą, pod dowództwem Jana Piwnika.
6 września 1939 przybył do Warszawy, a następnie z transportem policyjnym w ochronie rządu dotarł 21 września 1939 r. na Węgry, gdzie został internowany w mieście Szentmartonkata. W ramach akcji ambasady polskiej przedostał się w marcu 1940 r. do Jugosławii. Dotarł drogą morską do Marsylii, a potem do obozu w Coetquidan, gdzie szkolił się na artylerzystę.
Po upadku Francji przedostał się do Plymouth w Wielkiej Brytanii, uczestniczył w wielu szkoleniach w Szkocji. Odkomenderowany do samodzielnego dywizjonu artylerii ciężkiej przeciwlotniczej, pełnił funkcję działonowego. Zadaniem dywizjonu był ostrzał samolotów i bomb V1 w okolicach Dover.
Zdemobilizowany 18 grudnia 1945 r. w stopniu plutonowego. Odznaczony dwukrotnie Medalem Wojska, medalami War Medal i Defence Medal. Po wojnie ożenił się i pracował w Anglii.

W 2003 roku powrócił do Polski i przebywał w Końskich u rodziny. Tam obchodził jubileusz 100-lecia urodzin. Uhonorowany Medalem za Wojnę Obronną 1939 roku.

Obecnie przebywa u rodziny w Jędrzejowie. Jest wielkim miłośnikiem Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej.

DSC04515

DSC04541