Zdjęcie- Gazeta Jędrzejowska
Zdjęcie- Gazeta Jędrzejowska

Od czwartku do niedzieli w Archiopactwie Cystersów w Jędrzejowie trwał czterodniowy „Odpust Wincentiański” , czyli uroczystości poświęcone patronowi Jędrzejowa – bł. Wincentemu Kadłubkowi.
Starosta Jędrzejowski Paweł Faryna i Burmistrz Jędrzejowa Marcin Piszczek uczestniczyli
w uroczystościach odpustowych. Byli obecni przy poświęceniu figury bł. Wincentego Kadłubka
i podczas koncertu światowej sławy mezzosopranistki Alicji Węgorzewskiej.

Na początku XX wieku odpust przyciągał do klasztoru tłumy wiernych z całej Polski.
W uroczystościach uczestniczyło nawet kilkadziesiąt tysięcy wiernych. Dziś, mimo że w odpuście uczestniczy mniej osób, cały czas czuje się wzmożony kult bł. Wincentego. Wierni z różnych miejsc w Polsce przyjeżdżają, by oddać cześć relikwiom.

Kluczowym punktem uroczystości była sobotnia msza święta, którą odprawił biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej ks. Janusz Mastalski. Po niej odbyła się procesja do Kopca Spotkań i poświęcenie odnowionej figury Mistrza Wincentego.

Błogosławiony Wincenty odnawiany był w jednej z pracowni konserwatorskiej w Krakowie. Ponad stuletnia rzeźba na postument przy Archiopactwie Cystersów w Jędrzejowie powróciła 24 sierpnia.

Figura została pierwotnie postawiona w 1918 roku z racji 700-lecia przybycia Wincentego Kadłubka do klasztoru w Jędrzejowie. Figurę wykonano z piaskowca pińczowskiego przez znanego, jędrzejowskiego kamieniarza S. Piaseckiego. Jest to jedyna figura błogosławionego Wincentego Kadłubka znajdująca się w Jędrzejowie.

Zwieńczeniem odpustu była niedzielna suma, której przewodniczył bp Michał Janocha z Warszawy i  koncert Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej o godz. 19:30. Przed jędrzejowską publicznością wystąpiła wybitna mezzosopranistka Alicja Węgorzewska, przy akompaniamencie organisty Roberta Grudnia.

Koncert poświęcony był bł. Wincentemu Kadłubkowi – patronowi Jędrzejowa oraz świętemu Janowi Pawłowi II w 100-lecie jego urodzin. Podczas koncertu publiczność obok pieśni religijnych miała okazję wysłuchać pieśni i piosenek patriotycznych. Zabrzmiała m.in. Barka, Hymn Papieski oraz Modlitwa Obozowa.