muzemu

muzemuMuzeum posiada trzecią co do wielkości na świecie kolekcję zegarów słonecznych i przyrządów astronomicznych. Poza tym w muzeum znajdują się: biblioteka starodruków, obszerne zbiory ekslibrisu i grafiki, dawnej gastronomii, farmacji i fotografii, a także eksponaty związane z Legionami Polskimi. W skład muzeum wchodzi zespół budynków przy jędrzejowkim Rynku: dwie zabytkowe kamienice od frontu, oficyna oraz gruntowanie oderemontowany i zmodernizowany w 200r roku pawilon wystawowy, wzniesiony z latach 60-tych XX w.

Muzeum im. Przypkowskich powstało w wyniku przekazania Państwu kolekcji zegarów słonecznych, przyrządów astronomicznych oraz biblioteki starodruków przez rodzinę Przypkowskich, co miało miejsce w 1962 roku. Utworzenie poszczególnych działów zostało podyktowane różnorodnymi zainteresowaniami tej rodziny. Oprócz wymienionych kolekcji muzeum posiada pokaźne zbiory ekslibrisu i grafiki, dawnej gastronomii, farmacji i fotografii, w dziale historyczno-artystycznym szczególną pozycję stanowią eksponamy związane z Legionami Polskimi.

Muzeum zajmuje zespół budynków przy Placu Kościuszki w Jędrzejowie, obok dwóch zabytkowych kamienic frontowych na zapleczu znajduje się oficyna mieszcząca biura oraz wzniesiony w latach 1960- tych na zabytkowych, XVIII- wiecznych piwnicach pawilon wystawowy. Dzięki współpracy Muzeum ze Starostwem Powiatowym w Jędrzejowie, w roku 2006 przeprowadzono kapitalny remont i modernizację pawilonu wystawowego, jako projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Budżetu Państwa w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego. Podczas prac remontowych w pawilonie wykonano m.in.: osuszenie fundamentów, izolację termiczną, udogodnienia dla niepełnosprawnych, wymieniono zewnętrzną sieć centralnego ogrzewania, a także położono nową nawierzchnię placu. We wnętrzu zainstalowano nowoczesne oświetlenie, nagłośnienie, klimatyzację, systemy przeciwpożarowe i przeciwwłamaniowe, zbudowano estradę. Można tu organizować zarówno wystawy czasowe, jak też i koncerty, konferecję czy sesje naukowe. Stała ekspozycja muzealna mieści się w zabytkowych kamienicach i stanowi zespół stylowych wnętrz z oryginalym wyposażeniem. Jest to dawne mieszkanie Przypkowskich, wg stanu sprzed I Wojny Światowej. W skład jego wchodzi: poczekalnia, gabinet, biblioteka, salon, jadalnia, sypialnia, kuchnia oraz pokój zegarów mechanicznych. Ponadto jest tu sala zegarów słonecznych, a w sklepionych piwnicach obiekty z działu gastronomii i farmacji.
Ozdobą bibloteki muzealnej jest zbiór starodruków, do najcenniejszych należą: dzieło Mikołaja Kopernika „De revolutionibus orbium coelestium”, Jana Heweliusza „Selenografia”, „Machina Coelestis” i „Prodromus astronomiae”. Ponadto muzeum posiada pokaźne zbiory fotografii, dokumentów, szczególną popularnością cieszą się pamiątki związane z Legionami i osobą Józefa Piłsudskiego.

Lokalizacja:
Powiat: jędrzejowski
Gmina: Jędrzejów
Miejscowość: Jędrzejów
Adres: pl. Kościuszki 7-8
Kod pocztowy: 28-300
Szerokość geograficzna: 50.6389445
Długość geograficzna: 20.3044672

Dostępność:
Poniedziałek: nieczynne
W sezonie ziomowym – czynne od wtorku do niedzieli w godz. 8-16, w sezonie letnim – od wtorku do niedzieli w godz. 8-17. Ostatnie wejście godzinę przed zamknięciem.

Kontakt:
Telefon: 041 386 24 45
Telefon: 041 386 11 56
Fax: 041 386 54 89
email: muzeumprzypkowskich@o2.pl
www.muzeum.jedrzejow.pl

 


Wyświetl większą mapę

 

w a01 03